Ředitel sídlištní Základní školy Letců R.A.F. v Nymburce Jiří Cabrnoch zatím s možností instalovat portrét nového prezidenta nepočítá. „Podle mě patří do škol spíše Komenský než politici,“ myslí si ředitel. Na této škole mají ve třídách státní znaky. Čistě teoreticky by změnu do budoucna úplně nevylučoval. „V naší situaci před druhým kolem bych možná časem vyvěšení portrétů jednoho z kandidátů zvažoval, u druhého bych o tom vůbec neuvažoval,“ dodal ředitel, který má v ředitelně portrét prezidenta Václava Havla.

Jedním z místních, kteří v prvním kole volili Andreje Babiše, je i Petr Švach.
„Za Babiše jsem se měl dobře, vy ne?“ Ve Vrátnu volily dvě třetiny expremiéra

Ten visí i v ředitelně na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce. Ani ředitel Jiří Kuhn neuvažuje o tom, že by portrét nového prezidenta rozmístil do učeben. „Osobně se k volbám chystám, ale o rozmístění portrétů prezidenta do tříd neuvažuji. I s ohledem na to, že vůbec není jisté, jakého prezidenta si zvolíme v budoucnu,“ vysvětlil ředitel nymburského gymnázia.

Ekonomickou stránku celé věci vidí jako zásadní problém ředitel Základní školy Václava Havla v Poděbradech Vlastimil Špinka. „Šetříme každou korunu a rozmístění portrétů prezidenta do padesáti učeben by stálo poměrně dost peněz. Proto takovou věc nezvažujeme,“ řekl Špinka. Ten se v uplynulých letech netajil kritickým postojem k dosluhujícímu prezidentovi, který podle něj nemohl být vzorem pro děti. Například kvůli užívání vulgarit. V jeho ředitelně visí vedle státního znaku Masaryk a Komenský. „Umím si představit, že bych si pověsil do ředitelny portrét Petra Pavla,“ připustil ředitel poděbradské školy.

Premiér Petr Fiala.
Prezident nikoho do války nezatáhne. Nemá jak, upozornil premiér Fiala v debatě

Žádný závazný pokyn týkající se umísťování portrétů nového prezidenta nechystá ani odbor školství nymburské radnice. Potvrdila to jeho vedoucí Markéta Tomčíková. „To je plně v kompetenci ředitelů škol. Když jsem já chodila do školy, visel ve třídách Husák a neřekla bych, že mi to něco dalo. Žáci se o novém prezidentovi určitě dozví i jinou formou. Určitě se o tom budou bavit v některých vyučovacích hodinách,“ konstatovala Tomčíková.

ANKETA: Chystáte se po zvolení nového prezidenta instalovat jeho portréty do školních tříd?

Jiří Cabrnoch, ředitel ZŠ Letců R.A.F. v Nymburce

Podle mě patří do škol spíše Komenský než politici. K umístění portrétů nového prezidenta do tříd se nechystáme. U mě v ředitelně visí portrét Václava Havla a ten tam zůstane.

Jiří Cabrnoch, ředitel ZŠ Letců R.A.F. v NymburceJiří Cabrnoch, ředitel ZŠ Letců R.A.F. v NymburceZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Vlastimil Špinka, ředitel ZŠ V. Havla v Poděbradech

Šetříme každou korunu a rozmístění portrétů prezidenta do padesáti učeben by stálo poměrně dost peněz. Proto takovou věc nezvažujeme. Umím si představit, že bych si do ředitelny pověsil portrét Petra Pavla.

Vlastimil Špinka, ředitel ZŠ V. Havla v PoděbradechVlastimil Špinka, ředitel ZŠ V. Havla v PoděbradechZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Jiří Kuhn, ředitel Gymnázia B. Hrabala v Nymburce

Osobně se k volbám chystám, ale o rozmístění portrétů prezidenta do tříd neuvažuji. I s ohledem na to, že vůbec není jisté, jakého prezidenta si zvolíme v budoucnu.

Jiří Kuhn, ředitel Gymnázia B. Hrabala v NymburceJiří Kuhn, ředitel Gymnázia B. Hrabala v NymburceZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Petr Novák, ředitel ZŠ v Městci Králové

Popravdě jsem o tom ještě vůbec neuvažoval. Ale neměli jsme portréty prezidenta ve třídách doteď, nevím, jestli bychom je měli dávat nyní. Každopádně to nevidím jako stěžejní věc.

Petr Novák, ředitel ZŠ v Městci KrálovéPetr Novák, ředitel ZŠ v Městci KrálovéZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický