V lyské knihovně se pravidelně scházejí ženy, kterým vadí současný přístup k porodům a rodičkám. Není jim cizí ani kontroverzní téma domácích porodů, mnohé z nich tak samy přivedly na svět své děti. Setkávání iniciovala lékařka Hana Zástěrová, která má dvě děti a snaží se téma porodů otevřít širší diskuzi.
Co je to za skupinu matek, které se scházejí každý měsíc v lyské knihovně?
Cílem našich setkávání je sdílet zkušenosti s rozením dětí. Toto pomáhá lépe zpracovat vlastní zážitky, mluvit o věcech, které bývají často tabu.
Dalším aspektem je podpora nastávajících maminek, aby prožily své těhotenství a zejména porod k maximální spokojenosti. Skupina je otevřena všem, účast je bezplatná i díky podpoře městské knihovny v Lysé nad Labem, která nám poskytuje prostory.
Může podle vás žena prožít porod pozitivně? Obecně je vžitá představa, že porod je hrůza, která se nějak musí přežít?
Ano, může. Pokud má podmínky, aby se mohla nerušeně soustředit na vlastní porodní proces a je jí k dispozici citlivá podpora.
Co vám vadí na současném přístupu k rodičkám?
Snad právě ono soustavné vyrušování rodící ženy, nedostatek soukromí a intimity, nerespektování přání. Jakoby všichni kolem věděli lépe, co žena potřebuje, než ona sama.
Co je podle vás potřeba změnit?
Třeba ubrat na síle strachu ošetřujícího personálu z možných následků se soudní dohrou a dát prostor trpělivosti, zkušenosti, moudrosti. Je nutno přiznat, že náš zdravotnický systém nutí zdravotníky nést plnou odpovědnost za druhou osobu, která je ale samostatná a svéprávná.
Jsou lékaři otevření komunikaci s rodičkami, jsou otevření změnám?
To samozřejmě nelze říci paušálně – někteří ano, jiní méně. I proto by žena, která má konkrétní představy o vlastním porodu, měla být připravena na různé situace, kterým bude v porodnici třeba čelit – souhlasit či nesouhlasit s provedením některých úkonů, jak se postavit k případné nucené hospitalizaci a jiné.
Jak se stavíte k porodům doma?
Domácí porod – v mnoha vyspělých zemích běžná praxe, u nás silně kontroverzní téma. Věřím, že i v naší zemi si žena bude moci svobodně zvolit místo, kde bezpečně porodí své dítě.
Jak to, že v zahraničí domácí porody zdravotníci podporují a u nás se proti nim tak ostře stavějí?
Snad tomu napomáhají zahraniční studie, z nichž vyplývá, že za určitých okolností je domácí porod stejně bezpečný jako v porodnici. Například studie švýcarské společnosti Nationa fond z prosince 1993.
Je podle vás přednější pocit matky nebo bezpečnost dítěte? Dají se vůbec tyto dvě věci oddělovat?
Samozřejmě, že nedají. Stres matky může ale znamenat vážnou překážku v porodním procesu.
Snažíte se prakticky prosadit nějaké změny ve vašem okolí? S jakými se setkáváte reakcemi?
Snažíme se zvát odborníky – lékaře, porodní asistentky. Nymburské porodnici jsme nabídli dotazník spokojenosti pro maminky, který má zprostředkovat zpětnou vazbu vedení porodnice.
20. března v 17.30 pořádáme přednášku s názvem Moderní porod. Bude se promítat tématický dokument, budou prezentována zajímavá statistická data z dnešního porodnictví, samozřejmě bude prostor k diskusi. Zúčastní se zkušená porodní asistentka paní Věra Nováková. Každý je srdečně zván.
JOLANA BOHÁČKOVÁ