Každé dva týdny musí Zuzana Zajoncová a dalších jedenáct lidí v milovické Kaštanové ulici vzít těžkou popelnici do „horkých“, obtížně ji přesunout po několika schodech a odnést na přibližně sto metrů vzdálené místo, aby ji popeláři vyvezli.

Před jejich domem je totiž chodníček ze zámkové dlažby a tu by těžké popelářské auto poškodilo. Zajet z této strany k domu by měli problém například i hasiči a sanita.

Podle vedoucí stavebního úřadu v Milovicích Jany Dulové byly všechny domy v lokalitě řádně zkolaudovány. „Hasiči byli při kolaudaci a problém nebyl,“ uvedla. To potvrdil i Luděk Turek od hasičů. Z hlediska předpisů prý nemusí hasičské auto mít zpevněnou plochu až ke vchodu do domu. „Stačí, když se dostaneme třicet metrů od místa s hadicemi a není ani nutné dostat se z obou stran objektu,“ vysvětlil obsah předpisu Turek.

Přes chodníček se ale nedostanou ani popeláři. „Je to hrozné. Kolikrát mám co dělat, abych popelnici přes schody dostala,“ stěžuje si Zuzana Zajoncová i další sousedka od vedle.

Popeláři sem jezdí každý lichý pátek ráno. Paní Zajoncové se několikrát stalo, že popelnice zůstala stát plná. „Bydlíme tu od srpna loňského roku a popelnici máme od listopadu. Nikdo nám ale neřekl, že ji musíme odnášet přibližně sto metrů daleko. S tím prostě nemůžeme souhlasit,“ doplňuje stěžovatelka s tím, že by podle ní celou situaci vyřešil například velký kontejner, do kterého by lidé z ulice vynášeli jen lehké odpadkové koše.

To ostatně prý i ústně sliboval zástupce stavitele před předáním bytů. „Počítali jsme s tím a pak nám na městském úřadu suše oznámili, že dostaneme popelnici a hotovo. Popelnice určitě váží víc než patnáct kilo, co mohou podle předpisů tahat ženy,“ říká další ze sousedů Josef Přibyl.
Sousedé hned ze vchodu vedle, Jonákovi, se rozhodli popelnici zatím nepořizovat. „Dokud nebude úplně jasné, jak se bude odpad vyvážet, popelnici nechceme,“ říkají.

Podle Vladislavy Lelkové, pracovnice městského úřadu, která má odpady na starost, město jiné řešení odvozu nemá.