Nejedná se o klasické umělé plicní ventilace, které zdravotníci využívají u těch nejvážnějších případů, kdy pacient musí být v umělém spánku. Tyto vysokoprůtokové oxygenerátory mohou pacientům pomáhat při plném vědomí a dosáhnout toho, že někteří z nich nakonec nemusí být na umělou plicní ventilaci připojeni.

Jeden generátor kyslíku vyjde na 180 tisíc korun a nemocnice jich potřebuje zakoupit co nejvíce. Proto žádá o přímou finanční podporu i veřejnost. „V současné chvíli potřebujeme zakoupit ideálně několik dalších přístrojů AIRVO2 Nasal High Flow, abychom dali šanci co nejvíce pacientům poprat se s nemocí covid -19. Nyní jich prostě není dost pro všechny, kteří je potřebují. Státní hmotné rezervy a kraj už nemají kde brát,“ vysvětlila žádost o pomoc jednatelka nemocnice Nela Gvoždiaková.

Zmíněné generátory kyslíku jsou mobilní přístroje na stojanech. Přesný popis funkcí a zapojení je možné si prohlédnout na videu, která sdílí nemocnice na svých stránkách na Facebooku.

| Video: Youtube

„Tato metoda snižuje riziko vzniku komplikací a díky ní se mohou lékaři při léčbě pacientů vyhnout použití umělé plicní ventilace. Zatímco při napojení na umělou plicní ventilaci musí být pacient uveden do umělého spánku, při využití vysokoprůtokového oxygenerátoru je zcela při vědomí, a přitom dostává velké množství kyslíku do plic,“ vysvětluje jednatelka nemocnice. Zdravotníci tak jsou schopni nechat pacienta dýchat vlastními silami, ale zároveň mu dodávat dostatek kyslíku, aby se nedusil.

O užitečnosti přístrojů hovoří i zdravotnice Kateřina Holanová, která pracuje v jedné z pražských nemocnic a potvrzuje zásadní roli přístrojů při léčbě covidových pacientů. „Přeji vaší nemocnici získat pro pacienty přístroj(e) HFNO. Jsou pro ně velmi prospěšné, nám se maximálně osvědčily. Tak snad Nymburáci, a nejen ti, přispějí nějakou korunou,“ píše zdravotnice z nemocnice Na Františku.

Peníze se shromažďují na transparentním účtu 123-729550277/0100. Ve středu 17. března ráno na něm bylo něco přes 11 tisíc korun. Vedení nemocnice věří, že místní na dobrou věc přispějí. „Víme, že občané nám pomohli už několikrát. A chtějí pomáhat dál,“ doplnila jednatelka nemocnice Nela Gvoždiaková.