Stavby dvou polyfunkčních domů v Tyršově ulici pomalu finišují. Jeden z nich by měl být kompletně hotov už tento podzim. Druhý v roce 2011. Oba domy se nachází v bývalé proluce mezi momentálně nefungující restaurací Cafe Shakespeare a obytným domem.

Stavební firma předá investorovi, kterým je majitel pozemku a také kulturního domu Alexey Kremenčuk, hrubou stavbu už příští týden. „Dojde k předání hrubé stavby domu, který sousedí s bytovým domem. Zároveň se začne chodit do restaurace v kulturáku průchodem v tomto novém domě,“ vysvětlil Kremenčuk s tím, že i aparatura pro koncerty se bude stěhovat průchodem rovnou na sál bočními dveřmi nouzového východu.

Podle stavbyvedoucího Petra Soukupa se stavba obou domů pozdržela vinou nedostatku financí investora. „Dost dlouho jsme stáli, nyní se situace zlepšila, proto opět stavíme,“ řekl Soukup.

Dům by měl být kompletně hotov letos na podzim. Dole by se podle Kremenčuka měla objevit kavárna a pojišťovna. Patro je vyhrazené pro kanceláře, nahoře nabídle investor byty. „V obou domech bude celkem šest bytů, hlavně 1+1 a 2+1. Zatím jsem je nezačal nabízet, ale spodek obou domů je už zamluvený,“ řekl Kremenčuk.

Během stavby došlo k jediné změně v projektu, když se zastavěla cesta k rampě kulturního domu.

Dům, na kterém pokrývači ve středu pokládali střechu, je přilepený na kulturák za ním. Druhý dům ale sousedí s kulturním domem jen jednou zdí. Proto i obava z toho, že v bytech bude při nějaké akci velmi hlučno, je zčásti lichá. „Užší dům, který je nalepený na kulturák, v něm budou převážně kanceláře, bytové jednotky postavíme do budovy, která sousedí s kulturním domem jen jednou zdí. Navíc stěny jsou dobře odizolované proti hluku,“ dodal Kremenčuk.

Až se kompletně obsadí dům, který opravdu už dostává obrysy skutečného domu, začne se pracovat na tom druhém sousedícím s Cafe Shakespeare.
Náklady na oba domy převyšují 15 milionů korun.

Nedávno jeden můj kamarád jel do nymburského kulturního domu. Přejel ho. U moštárny zjistil, že je něco v nepořádku. Zastavěná proluka ho překvapila. „Čekal jsem barák, který jakoby byl postaven zadkem dopředu s dvěřmi pro stěhování aparatury,“ svěřil se.