Jedenasedmdesátiletý muž odešel v pondělí 6. srpna v ranních hodinách z místa bydliště a nikomu nedal vědět, kde se nachází. Když se nevracel, byla o situaci informována policie. „Poté, co jsme přijali oznámení o pohřešování 71letého muže, byla prověřena zdravotnická zařízení a podniknuty všechny kroky k jeho nalezení. Obavy o zdraví pohřešovaného nás vedly k zorganizování pátrací akce, které se zúčastnily desítky policistů včetně kriminalistů a psovod. K pátrání se připojily také desítky hasičů a dobrovolníků. V pátrání napomáhal i policejní vrtulník, který propátrával okolí,“ řekla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Právě přítomnost policejního vrtulníku se ukázala jako klíčová. Díky jeho pomoci se senior našel živý zapadlý v bahenním porostu na okraji rybníka. „Muž byl vytažen z bahna a následně předán zdravotníkům,“ uvedli k akci kriminalisté „pátrači“. Jak se ukázalo, muž odešel z domova v minulosti už několikrát, vždy byl ale nalezen v okolí nebo se vrátil sám.

Policisté v souvislosti s tímto případem důrazně upozorňují, že informace o pohřešovaných osobách je na policii nutné sdělit co nejdříve od chvíle zmizení dotyčného. „Prvních 24 hodin je klíčových a životně důležitých,“ vysvětluje Marečková.

Odešel z domova 26. června 2018 bez udání důvodu. Z místa bydliště odjel osobním vozidlem, které se našlo odstavené mezi obcemi Prodašice a Tuchom. Jeho odchody jsou opakované. Je asi 180 centimetrů vysoký, obézní postavy, má kadeřavé vlasy, hnědý plnovouZdroj: Deník / Miroslav JilemnickýPolicisté aktuálně pátrají také po dalších dvou osobách z Nymburska. 4. srpna bylo vyhlášeno celostátní pátrání po devětačtyřicetiletém Petru J. „Odešel z domova 26. června 2018 bez udání důvodu. Z místa bydliště odjel osobním vozidlem, které se našlo odstavené mezi obcemi Prodašice a Tuchom. Jeho odchody jsou opakované,“ uvedla policejní mluvčí. Je asi 180 centimetrů vysoký, obézní postavy, má kadeřavé vlasy, hnědý plnovous a hnědé oči.

Muž žije v chráněném bydlení v Nymburce. Jedna se o osobu s psychickým onemocněním, která užívá léky. Není ohrožen na životě a není sobě a ani svému okolí nebezpečný. Má rovné hnědočerné vlasy, bradku s knírem a modré oči. Má hubenou postavu a měří mezi 1Zdroj: Deník / Miroslav JilemnickýDruhým pohřešovaným je pětačtyřicetiletý Jan M. „Muž žije v chráněném bydlení v Nymburce. Jedna se o osobu s psychickým onemocněním, která užívá léky. Není ohrožen na životě a není sobě a ani svému okolí nebezpečný,“ doplnila Marečková. Má rovné hnědočerné vlasy, bradku s knírem a modré oči. Má hubenou postavu a měří mezi 170 a 175 centimetry.

Jakékoliv údaje o obou pohřešovaných mužích mohou svědci zavolat na bezplatnou policejní linku 158.

Hledají se už přes 10 let
V Nymburce už několik let pátrají po dvou pohřešovaných osobách. Tehdy šestačtyřicetiletá Lenka S. se 1. prosince 2005 na procházce v Milovicích pohádala s manželem. „Bylo to v místech u základní školy. Muže poslala se psy domů a nevrátila se. Manžel ji hledal, ale o měsíc později zhruba třicet metrů před lávkou u rybníka našel vodítko na psa, cigarety a její tenisky,“ popsala nejstarší nevysvětlené zmizení nymburská policejní mluvčí Petra Potočná.

Druhý případ je jen o málo mladší, ovšem rovněž dost záhadný. Jiří H. z Opolan vyrazil 8. března 2006 časně ráno do sousední Libice na vlak. „Odjet měl v šest hodin ráno z Libice do Prahy k lékaři. Tam však už nedorazil a od té doby jej nikdo neviděl,“ konstatovala policejní mluvčí. Pohřešovaného může za mrtvého prohlásit pouze soud.