Jako první vyrazili policisté do terénu 6. února v Milovicích. „Do akce bylo zapojeno více jak 30 policistů a strážníků, byly použity moderní technologie včetně tzv. Schengenbusu sloužícího k odhalování padělaných dokladů a pohřešovaných osob,“ uvedla mluvčí milovické radnice Miroslava Dlouhá.

Výsledkem akce bylo prověření 6 ubytoven, zkontrolování cca 250 osob a odhalení 2 trestných činů spočívajících v padělání dokladů. Dvěma cizincům byl následně soudem uložen trest vyhoštění. Celá akce, která podle vedení radnice rozhodně nezůstane ojedinělou, je součástí souboru dalších opatření. Radnice chystá kromě jiného trvalý monitoring a tipování problematických lokalit ve městě. „Legálně zde pobývat, pracovat a přispívat k pokojnému soužití je v pořádku. Páchání přestupků, opakované rušení nočního klidu či dokonce drobná kriminalita či nelegální pobyt se však v našem městě vyplácet nesmějí,“ doplnila Dlouhá. Na akci se podílela cizinecká policie, policisté z místního oddělení, strážníci a zástupci radnice.

Druhá akce se konala 13. února v Poděbradech. Kontrola začala na nádraží. Poté se policisté zaměřili na ubytovny ve městě a okolí. „Přitom byl zjištěn jeden cizinec, který v naší zemi pobýval neoprávněně, proto byl převezen na policejní služebnu, kde si ho převzali policisté z cizinecké policie,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Následovala kontrola barů a heren a poslední součástí bezpečnostního opatření byla kontrola veřejného pořádku, kdy se hlídky zaměřily na lázeňskou kolonádu. Při akci bylo zkontrolováno bezmála 80 osob celkem ze tří ubytoven a dvou barů.

Část obyvatel na sociálních sítích v poslední době vyjadřovala obavy z pobytu některých zahraničních dělníků v lázeňském městě. Souviselo to hlavně se štědrovečerní dvojnásobnou brutální loupeží, při níž byl surově zbit muž u bankomatu a později dvě ženy vracející se z Půlnoční mši podchodem u nádraží. Loupež mají na svědomí dva muži z Balkánu, kteří v té době pobývali v Čechách pouhé čtyři dny. O pár dnů později pak nedaleko nádraží boural cizinec ze stejné země, neměl řidičské oprávnění a byl silně pod vlivem alkoholu.