Praporčík Martin Filip už 12 let slouží u policie, ale s takovým případem se ještě nesetkal. Děj se začal odehrávat 2. května zhruba čtvrt hodiny před půlnocí. „Dostali jsme na linku 158 oznámení o poškození dveří do panelového domu,“ líčí policista začátek příběhu. V tu chvíli ještě netušil, jaké dramatické chvilky ho za pár minut čekají.

Místo činu se nacházelo ve čtvrti Mladá ve Spojovací ulici. Vstupní dveře do paneláku měly skutečně rozbité sklo. „Když jsem přišel blíž, viděl jsem, že je na místě hodně krve. Vzal jsem baterku a šel jsem po té krevní stopě,“ vybavuje si Filip. Ušel asi 200 metrů po té samé ulici, až došel k dalšímu paneláku. Zazvonil na jednoho z obyvatel, který mu otevřel a policista dál pokračoval podle krevních stop až do nejvyššího patra.

Klika od krve a klíče zvenčí v zámku. Bylo jasné, že tady rozhodně není něco v pořádku. „Odemkl jsem si a vešel dovnitř. Hned za dveřmi v předsíni kdosi ležel, opět bylo všude hodně krve. Muž byl v té době ještě při vědomí, ale později se mi začal ztrácet. Zavolal jsem na linku 155 pro pomoc,“ popisuje Filip sled událostí.

Sám začal okamžitě zjišťovat rozsah poranění. V první chvíli to vypadalo, že muž má ránu přímo na těle. Byl celý od krve a nebylo tak na první pohled zřetelné, odkud červené proudy tečou. „Nakonec jsem řeznou ránu objevil na pravé ruce v části nad loktem. Šlo zřejmě o tepenné krvácení. Okamžitě jsem se vydal do koupelny, kde jsem hledal nějaký ručník, bohužel nenašel. Musel jsem použít jeho tričko. Zaškrtil jsem mu to nad tou ránou, aby to dále neteklo,“ vypráví policista, který svým duchapřítomným jednáním v tu chvíli skutečně zachraňoval cizí život.

Na místo dorazili kolegové z prvosledové hlídky, kteří jsou vybaveni záchranářským kufříkem. S jejich pomocí ještě kvalitněji utáhli místo kolem rány a už dorazila záchranka. Podle Martina Filipa byla na místě do 10 minut od zavolání. „Ještě než přijel lékař a dal mu infúzi, tak jsem na něj celou dobu mluvil a snažil se ho udržet při vědomí. Říkal jsem mu, ať mi něco poví o sobě, zkrátka aby cokoliv říkal a neusnul,“ vybavuje si policista.

A k čemu tedy vlastně došlo? Policisté zatím znají jen pravděpodobnou verzi. „Šel odněkud a měl sebou kolo. Patrně byl pod vlivem alkoholu a u domu s těmi rozbitými dveřmi zřejmě zavrávoral a propadl skleněnou výplní, kde si způsobil tu řeznou ránu. Ovšem přímé svědky události nemáme, to se jen domníváme, že takhle se to stalo,“ vysvětluje Filip.

Po ošetření profesionály ze záchranky zraněný muž putoval do nymburské nemocnice. Údajně už by měl být propuštěn do domácího ošetřování. Záchrana života se tedy podařila. „Po odjezdu sanitky jsme mu ještě zabezpečili kolo. Zřejmě ho chtěl dát do sklepa, ale nechal ho dole v domě. Tak jsme mu ho dali do bytu, aby mu jej nikdo neukradl,“ zakončil příběh hrdina dne.

Fakta o případu
- případ se stal 2. května kolem půlnoci
- na linku 158 bylo oznámeno rozbití dveří u panelového domu ve Spojovací ulici
- policista objevil na rozbitém skle velké množství krve
- po krevních stopách došel 200 metrů k dalšímu paneláku
- stopy jej dovedly až do bytu v nejvyšším patře, kde byl těžce zraněný muž
- policista včasným zásahem a přivoláním pomoci zachránil muži život