Akci iniciovali místní společně s vedením města. Značky zakazující vjezd kamionů vážících přes 12 tun byly instalovány v minulých letech a netýkají se zásobování. Přesto si místní stěžují, že pohyb velkých náklaďáků hlavně v centru města je enormní, a proto požádali policii o kontrolní akci.

Policisté kontrolovali kamiony u poděbradského hřbitova. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Na té ve čtvrtek spolupracovali jak policisté z nymburského Dopravního inspektorátu, tak obvodního oddělení v Poděbradech. Nasměrovat auta ke kontrole jim pomáhali strážníci městské policie. Ti čekali na křižovatce u hřbitova v části Kluk. „Jakmile se blížil vůz, který by vzhledem k hmotnosti mohl porušovat předpisy, nasměrovali jej do Bílkovy ulice, kde je zastavovali policisté,“ vysvětlil vedoucí Dopravního inspektorátu Josef Ulrich.

Akce trvala od 8 ráno až do 18 hodin večer. Policisté zkontrolovali celkem 31 nákladních souprav a jejich řidičů. Porušení předpisů zjistili ve 14 případech. „Pokuty v celkové výši 5 700 korun byly uloženy dvanácti řidičům. Dva s uložením pokuty nesouhlasili a jejich přestupky budou řešeny ve správním řízení,“ konstatoval Ulrich.

Devět z pokutovaných kamionů nemělo cíl v Poděbradech a chystaly se město pouze projet. Další řidiči pak nedokázali doložit svůj cíl, nebo měli v nepořádku doklady. Vyskytl se ovšem i jeden kuriózní případ. Velký nákladní vůz a za ním napojený návěs by při běžném nákladu rozhodně váhu 12 tun přesáhly. Ovšem byly naloženy pouze lehkým polystyrenovým materiálem s minimální hmotností, a tak limit 12 tun nepřesáhly, a tedy žádný předpis neporušily.

Podle šéfa dopravky akce splnila účel. „Zmapovali jsme situaci a v několika případech jsme vysvětlovali dispečerům smysl dopravního značení. Jsem přesvědčen, že dost z nich to pochopilo a příště si dají pozor. Nicméně pravděpodobně akci ještě jednou zopakujeme a uvidíme, jaké budou výsledky,“ uzavřel Ulrich.