Organizátoři však Kefír nakonec přesunuli na rok 2012.

Proč se tak stalo a co za tím stálo, o tom se už nyní vedou dlouhé diskuze. Jedna z nich je i na portále Lysá nad Labem – Diskuzní fórum.

Fakta hovoří jasně: žádná smlouva mezi městem a organizátory nebyla podepsána, na poslední chvíli se sháněly posudky Národního památkového úřadu a odboru životního prostředí, reklama organizátorů předběhla podpis smlouvy atd. Je toho víc.

Z tiskové zprávy agentury Kefír vyplývá, že za zpomalení a zrušení letošního bejbypankového veselí může jisté občanské sdružení. Oslovili jsme Hanu Marcaníkovou ze sdružení Lysin, která se zúčastnila schůzky zainteresovaných přímo v zámeckém areálu. „V žádném případě jsme nestáli o zrušení Kefíru. Oslovil mě vedoucí životního prostředí Stanislav Svoboda telefonicky. Běžné je, že musíme být obesláni písemně. Na místě se řešilo, která louka může být k dispozici a podobně.

S jistými připomínkami akci povolilo životní prostředí i památkový úřad. Naší jedinou podmínkou bylo, že chceme vidět smlouvu mezi městem a organizátorem. Zajímalo nás, jak je ošetřena případná vzniklá škoda v parku,“ uvedla Marcaníková.

Podle starosty Jiřího Havelky za zrušením stojí hysterie několika zastupitelů. Ovšem na druhou stranu je jasné, že pochybení mají na svých trikách jak představitelé města, tak organizátoři. Jakoby se řídili heslem „Ono to nějak projde“.

„Není náhodou ze strany Kefíru poukaz na občanské sdružení jen klasickým odvedením pozornosti od obrovských chyb, kterých se sami pořadatelé a rada města dopustili?,“ komentuje zrušený festival například Blame na internetu.