Kdo se stane novým lodivodem Hálkova městského divadla je asi nejčastěji skloňovaná otázka tohoto rozmarného léta. Město vypsalo výběrové řízení na nového provozovatele. Po smrti dosavadního ředitele Adolfa Tomana ho prozatím vede Městské kulturní středisko.

Původně měl být vybrán nový zájemce o provoz Hálkova divadla 29. srpna. Doba pro výběr nového provozovatele se však prodloužila. „Výběrové řízení ukončíme 5. září, abychom mohli vybrat toho nejlepšího kandidáta,“ uvedl na středeční tiskové konferenci starosta Miloš Petera.

Podle něj mají o výběrové řízení zájem místní osobnosti i přespolní. Jde ovšem zatím jen o informace po telefonu. Do čtvrtka dosud nikdo svůj záměr nepředložil.

Doba dodání písemné žádosti musí být zájemci podána do 22. srpna do 17 hodin. „Druhý den komise rozlepí obálky a začne se zabývat všemi kandidáty. V komisi je například vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče Jiří Černý, ředitelka ZUŠ Nymburk Věra Janišová, místostarosta Zdeněk Vocásek či Eva Rusová za ekonomický odbor městského úřadu,“ vyjmenoval předseda komise a místostarosta Pavel Fojtík.

Do výběrového řízení se chtějí přihlásit například Miroslav Fišer, který už divadlo nějaký čas vedl, bratři Jaroslav a Stanislav Křížové, či Radim Keith, současný šéf ochotnických souborů Hálek a Divadlo hudby.
„Koncepci mám podobnou, už jsem ji dvakrát do výběrového řízení dával. Rád bych divadlo využil nejen pro oba soubory, ale i ostatní z okolí. Větší vytížení bych také volil pro malou scénu v přízemí divadla. Tady se častěji mohou konat různé přednášky, koncerty a výstavy,“ nastínil část své vize Radim Keith.

Dotohoto řízení se podle starosty Petery může přihlásit i Městské kulturní středisko, pod které dlouhá léta divadlo spadalo.
„Máme teď práce nad hlavu, jelikož přebíráme Obecní dům, kde se právě rekonstruují dva sály. Divadlo se musí podle mě dělat srdcem, já jsem spíš manažersky založená a divadlu moc nerozumím. Přebírala jsem budovu divadla, ale s programem je to jiné. Na IČO pana Tomana může ještě půl roku podnikat jeho žena. Počkáme, až přijede z dovolené a sjednáme si schůzku,“ okomentovala ředitelka Městského kulturního střediska (MěKS) Martina Martincová.

Podle Fojtíka však chce město najít člověka, který by Tomanovu vysokou laťku programu udržel a uměl si sehnat peníze i jinde, než z dotace města.

Zájemce Keith tvrdí, že by dokázal hospodařit s menší částkou jak 1,5 milionu, kterou dostával na provoz bývalý provozovatel.
Vše se rozhodne 5. září. Výsledek vám zprostředkujeme.