Džípy zaparkované u zdi zámku, vojenské uniformy nejrůznějších zemí a časových období, zarmoucená rodina v černém a stovky přátel, politiků a novinářů.

Tak vypadalo první zámecké nádvoří včera zhruba hodinu před polednem. Davy lidí se přišly rozloučit s legendou protikomunistického odboje Milanem Paumerem, který patřil do skupiny bratří Mašínů.

Vojáci a Krišna

Hučelo to na nádvoří jako v úle a skoro všude vlály americké a české vlajky. Jako symbol toho, že Milan Paumer byl občanem obou států. „Kluci, pojďte se pozdravit. To je Petr z Plzně a tohle Karel z Prahy,“ seznamovala slečna také ve vojenském dva chlapíky postávající u gazíků. Ty tvořily takzvaný Konvoj pro Milana Paumera. Po obřadu pak doprovázeli ulicemi Poděbrad vůz s rakví zesnulého muže.

O kus dál stála několikametrová fronta, v jejímž čele byl stůl s kondoleční knihou, kam se podepisovali účastníci obřadu. Ve frontě byly různé typy lidí. Jak už zmiňovaní vojáci, tak třeba duchovní či pestrobarevní hipíci v kraťasech. Pojilo je snad opravadu jen jedno: úcta a sympatie k Milanu Paumerovi. Myslím, že jestli se zvrchu na ten mumraj Milan díval, nevěřil vlastním očím, jaké fanoušky a především kolik jich má.

Trochu bokem od všech postávala starší paní s malou kytičkou v ruce. „Já jsem ho znala jen z diskuzí ve městě. Vždycky nadšeně hlásil, jak se mají bratři Mašínové v Americe. Pak občas vtipkoval o současných problémech. Ale nikdy nebyl nějak výrazně naštvaný. Pokud se tedy řeč nestočila na komunisty,“ vybavovala si paní, která s trochou beznaděje koukala na frontu u dveří divadla. „Asi je to marný. Vidíte těch lidí? To nemám šanci se dovnitř dostat,“ pokrčila rameny a dál mačkala světlou kytičku v rukou.

„Hele, to je nějakej Krišna,“ zaznělo z hloučku novinářů za mnou a já se podíval jejich směrem. Skutečně se po nádvoří pohyboval muž, jehož úbor a vizáž lze jen stěží definovat, proto odkazuji na fotogalerii na našem webu. Já bych muže spíše než na Krišnu tipoval na dalajlámova bratra, ale nevím, nechci se nikoho dotknout.

Jsem rád, že jste nezůstal otrokem

Samostatnou kapitolou na pohřbu byla přítomnost politiků. Zatímco někdo může jejich účastí opovrhovat a přemýšlet o pouhém zviditelní před voliči, troufám si tvrdit, že v tomhle případě více než kdy jindy spíše nesli kůži na trh. Není žádným tajemstvím, že část veřejnosti vnímá Milana Paumera a činy skupiny bratří Mašínů výrazně negativně a vyčítá jim především civilní oběti z padesátých let. Nakonec o akci s plakáty Vrah zůstane vrahem si můžete přečístv další části reportáže.

Proto bylo až s podivem, že kvůli slavnostnímu rozloučení přerušila jednání i nová vláda a její zastoupení bylo více než reprezentativní.

Jako jedna z prvních dorazila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. „Když přijedu někomu na pohřeb, určitě to znamená, že si vážím činů a postojů toho daného člověka,“ odpovídala na otázky o své účasti. Už předem svoji účast ohlásili premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra. Překvapením pak nebyla ani účast šéfa Senátu Přemysla Sobotky.

Možná trochu nečekaně se na nádvoří objevil i ministr vnitra Radek John, kterého okamžitě obsypaly kamery a on odpovídal na dotazy svých kolegů z doby nedávno minulé. „Víte, všichni jim zazlívají, že bojovali se zbraní v ruce a zanechali oběti. Kdyby ovšem nebylo toho režimu, proti kterému bojovali, mohli si založit vlastní stranu a komunisty porazit v normálních volbách, pak by k takovým věcem vůbec nemuselo dojít. Na vině je režim, ne oni,“ vysvětloval svůj jednoznačný postoj, který podpořil i věncem před rakví v první řadě.

Poledne se přiblížilo a všichni se začali valit do útrob divadla. Díky presskartě jsem taky proklouzl a s foťákem se vmáčkl vedle páté řady, kde seděla na kraji poděbradská místostarostka Emílie Třísková.

Slzy a odhodlání

Slovy z mezititulku se dá jednoduše charakterizovat atmosféra uvniř divadla během více než hodinového obřadu. V sále seděli další známé osobnosti, z nichž pozornost poutal herec a moderátor dokumentů o komunistických zločinech Ondřej Vetchý.

Slavnostní řeči drželi jak evangeličtí duchovní, tak politici nebo vojenský historik. Mimochodem právě s historikem Petrem Blažkem, také mediálně dobře známým, jsem se potýkal o dobré místo na focení u páté řady. Ani on svůj Canon nenechal odpočívat ani chvíli.

Z projevů byli dva velice emocionální a to ze zcela pochopitelných důvodů. Na pódium už s viditelným třesem přišla dcera Josefa Mašína Sandra. Ta přečetla češtinou s lehkým anglickým přízvukem poselství obou bratrů Milanu Paumerovi. „Po sedmdesát let jsi byl vždycky náš třetí brácha,“ přečetla Sandra a slzy už na krajíčku neudržela, stejně jako řada lidí v hledišti.

Na Milana jako úžasného strejdu pak zavzpomínal také jeho synovec Ctirad Paumer. „S bráchou jsme jako malí měli oblíbený model angličáku – samozřejmě cadillac. Ten, který ty jsi měl po celou dobu v Americe. Byl jsi strejda, na kterého jsme byli po celou dobu hrdí, i když jsme nevěděli, proč o tobě nesmíme mluvit,“ řekl s dojetím v hlase Ctirad a jako jediný po projevu došel až k rakvi, aby se jí mohl dotknout.

Obřad zakončil zpěv celé československé hymny a společná modlitba. Pak byla rakev vynesena bočními dveřmi na první nádvoří, kde ji skandovaným potleskem uvítaly stovky lidí. I to byl jeden z nejsilnějších zážitků celého obřadu.

Za to, že jsi nikdy neuhnul

Vojáci pak složili hold při nakládání do rakve statečnému muži po svém. Několik hrdých pokřiků doplnili ohlušující salvy ran z pistolí. „Za to, že jsi nikdy neuhnul,“ zněl jeden z pokřiků.

Kolona džípů, mezi nimiž jel vůz s rakví, pak vyprovodila ostatky Milana Paumera na jeho poslední cestu po uliccích Poděbrad.

„Kluci, vono to tady funguje!“ To prý byla podle synovce první slova Milana Paumera, když se v roce 1991 vrátil do Československa a vystoupil z vlaku na hlávním nádraží. Takže já si jeho slova dovolím drobně parafrázovat.

Ono to tu opravdu funguje, ale bez Milana Paumera to bude fungovat o něco hůře. Ale, jak řekl při obřadu jeden z řečníků: netruchleme a radujme se z toho, že jsme tě mohli poznat!

CO TAKÉ ZAZNĚLO V RÁMCI LOUČENÍ S MILANEM PAUMEREM

Jsem rád, že jste v té strašné době nezůstal otrokem a vážím si toho, že jsem vás mohl poznat.
Přemysl Sobotka, předseda Senátu

Byl to slušněj člověk. Skoro nikdy nebyl naštvanej, pokud se řeč nestočila na komunisty.
žena před obřadem na nádvoří

Zůstal odvážným a rovným i ve chvílích, kdy byl v ohrožení života.
Petr Nečas, předseda vlády

Zůstal jsi až do konce života vojákem. Když se nějakému vojákovi v současné době stalo něco v Afgánistánu, byl jsi první, který volal a ptal se, jak je na tom a jestli můžeš nějak pomoci.
Eduard Stehlík, vojenský historik

Vždycky jsi pro nás byl ten třetí brácha.
Josef a Ctirad Mašínové ve vzkazu přečteném dcerou Josefa Sandrou

Někteří historici hodnotí vás a bratry Mašíny jako kontroverzní osoby. To je výklad nesprávný a nespravedlivý. Pokud váš odboj odsoudíme, odsoudíme i odboje ostatní včetně toho protifašistického.
Petr Nečas, předseda vlády

Vrah zůstane vrahem, hlásaly plakáty po Poděbradech

V den pohřbu Milana Paumera se na celé řadě vylepovacích ploch objevily plakáty s jeho fotkou, fotkou mrtvého muže a nápisem Vrah zůstane vrahem.
Podle dostupných informací šlo o legální výlep, který si neznámý muž z Nymburska zaplatil na týden. Zřejmě se jedná o názor člověka, který zazlívá Paumerovi a skupině bratří Mašínů civilní oběti při jejich boji proti komunistickému režimu v padesátých letech.

Po několika hodinách byly plakáty přelepeny na příkaz šéfa technických služeb Josefa Martinice.

Podle většiny účastíků rozloučení s Milanem Paumerem se jednalo o nechutnou provokaci, ke které se sníží pouze zavilí nepřátelé. A těmi jsou, alespoň podle slov senátora Jaromíra Štětiny, příznivci komunistické strany, kteří skupině Mašínů jejich boj nikdy nezapomenou.