Dalšího dne nás čeká návštěva hodně známého zámku Neuschwachstein. Zjišťujeme, že se opravdu jedná o jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu, zájemců o prohlídku jsou zde stovky, výhodou je objednávka předem.

Nový labutí kámen, tak by se nechal do češtiny přeložit název tohoto pětipodlažního romantického zámku z druhé poloviny 19. století. Nechá se říci, že jde o napodobeninu různých stavebních stylů, vše zhotoveno podle přání už zmíněného kontroverzního panovníka. Ale při pohledu z mostu do údolí zámek vypadá skutečně majestátně.

O samotné prohlídce by se mohla psát dlouhá nekonečná souvětí, všude je mnoho přepychu a luxusu, až oči přecházejí. A se symbolem labutě se potkáte na mnoha místech. Podrobné informace si však každý dnes může najít na internetu. Kromě jiného si tady člověk uvědomí, jak funguje rychlá turistika. Každá skupina je za půl hodiny odbyta a vzápětí nastupují další.

Autobusem se přesunujeme k největšímu bavorskému jezeru Chiemsee. Tady nastupujeme na větší motorovou loď, naším cílem je ostrov Herrenchiemsee, ale hlavně stejnojmenný zámek. Ostrov opět koupil král Ludvík II. Bavorský a nechal si zde postavit poslední ze svých sídel, tzv. bavorské Versailles. Inspirací mu tedy byl známý francouzský zámek. Tato stavba ho stála mnoho peněz a zůstala nedokončena. Objekt je obklopen rozsáhlým parkem s mnoha sochami, vodotrysky a fontánami. Zájem turistů z celého světa je tady sice o něco menší, ale díky zajištění vstupenek neztrácíme čas čekáním. Při vstupu do zámku je interiér obložen barevným mramorem.

Dominuje však bohatá obrazová výzdoba. Procházíme celou řadou reprezentačních komnat, obdivujeme nádhernou královskou ložnici a zrcadlový sál. Skutečně fascinující je pak porcelánový kabinet, kde převažuje míšeňský porcelán, hlavně vázy, sošky, svítidla s květinami a podobně. Královu pracovnu zdobí malby ze života panovníka Ludvíka XV. Za zmínku stojí i koupelna, do které se z ložnice vstupovalo po točitých schodech. Voda v bazénku byla ohřívána topením pod podlahou. Král údajně nestačil dokončit asi 50 dalších místností.

Po prohlídce zmíněného parku náš výlet do Bavorska skončil. Nicméně není vyloučeno, že se po stopách zmiňovaného panovníka ještě někdy vydáme.