Kontejnery na tříděný odpad na Náměstí 5. května. Tam podnikatelka Lenka Hillawothová s maminkou odnesly rozbité sklo. Zachytila je městská kamera a město ji obeslalo, že používá neprávem kontejnery pro veřejnost.

„Přijde mi to absurdní. Chci třídit a vlastně nemůžu. V domě, kde podnikám, někdo rozbil vitrínu. Tak jsme sklo odnesly do blízkého kontejneru. Mám zaplacenou podnikatelskou popelnici a nechtěla jsem do ní házet i sklo,“ řekla Nymburskému deníku podnikatelka, která má provozovnu naproti komerční bance v Havlíčkově ulici.

Podle Martina Tvrze z odboru životního prostředí jednala podnikatelka protiprávně. „Porušila zákon o odpadech. Na její chování nás upozornila městská policie. Tříděný odpad je systém obce a podnikatelé ho nemohou využívat,“ řekl Tvrz, který je odborníkem na odpady.

Takové případy jsou prý ale ojedinělé. Před časem jsme psali o pokutě 5 tisíc, kterou dostal podnikatel v elektru za to, že nosil k těmto kontejnerům kartony od zboží.

„Po papíru není v současnosti poptávka. Za papír, který odveze podnikatel do sběrného dvora, musí zaplatit. Kilogram ho stojí korunu. Úplně se ta situace obrátila. Proto je kolem kontejnérů před svozem takové množství kartonů,“ řekl Tvrz.

Je to tedy začarovaný kruh a systém odpadového hospodářství má lehce absurdní nádech.

Podnikatelé jsou podle zákona o odpadech povinni odpad třídit. Jaká je ale realita? „Do sběrného dvora jezdí s odpady v Poděbradech 50 až 80 podnikatelů. Ti nahlásí, z které jsou provozovny, a dostanou doklad o zaplacení,“ popsal Tvrz.

Není v tomto ohledu případ podnikatelky Hillawothové trochu mimo kolej? Podle odhadu odborníka na odpady může dostat pokutu tak 2 až 3 tisíce. Zdá se, že „malá ryba“ to opět odnese s plnou parádou.

Dočkají se pokut například i ti, kteří bez problémů vyhazují obrovské pytle do škarp podél silnice, nebo ti, kteří vyrábějí hory z kartonů od všelijakého zboží?

Proti obvinění, že používá veřejné kontejnery, se podnikatelka odvolala.