Nymburská radnice ve finále vybírala z pěti nabídek. „Komise pro životní prostředí vybrala přibližně dvanáct metrů vysoký smrk z obce Seletice,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous.

Krásně rostlý jehličnan byl nabízen jako vánoční výzdoba více městům. Například i Poděbradům, které nebyly daleko od toho, aby nakonec právě tento strom zdobil jejich náměstí. Tam však nakonec zvítězila nabídka, která přišla přímo starostovi Jaroslavu Červinkovi od starosty obce Senice Václava Nováka. „Shodou okolností jsem se vracel autem a byl jsem poblíž. Na strom jsem se byl podívat a hned jsem ho doporučil,“ řekl poděbradský starosta.

Třináctimetrový smrk roste v jedené z bočních ulic obce před domy. Právě jeho výška a obavy z jeho zřícení směrem na některé obydlí vedou Miroslava Dvořáka, který jej před dvaatřiceti lety zasadil, aby jej nyní nechal odstranit.

„Ve svém věku bych už neměl sílu na to stavět nový dům. Navíc kořeny už zdvihají i části plotu a betonové desky před vraty,“ řekl a poznamenal, že se na strom byly podívat také zájemci z nymburské, ale i kolínské radnice. Nejrychleji ale jednali poděbradští, kteří tento strom rozsvítí první adventní neděli 28. listopadu na tradičním místě v centru města.