„Aktuálně je vystaven v administrativní budově výkonu trestu, kam mají kromě zaměstnanců přístup i eskorty z celé republiky,“ řekla mluvčí věznice Hana Prokopová. Jestli úchvatný model někdy opustí brány věznice, zatím není jasné.

Vrtulník přistál uprostřed centrálního lázeňského parku. Ilustrační foto.
Muž napadl v hádce mladšího soka nožem. V lázeňském parku přistál vrtulník

První iniciativa vznikla už loni na jaře, kdy část odsouzených napsala tehdejšímu řediteli věznice, že by chtěli zkusit postavit model lodi ze špejlí. Prostřednictvím vychovatelky Šárky Mlýnkové pak došlo k dohodě, že odsouzení postaví maketu věznice, ve které si aktuálně odpykávají své tresty. Míněn byl celý areál věznice, zahrnující komplex budov. „Ze strany odsouzených to bylo přijato s nadšením,“ poznamenala mluvčí věznice.

Místo lodi postavili věznici

Nějakou dobu pak trvaly přípravy a také administrace, aby ke stavbě makety mohlo dojít. Odsouzení získali dílnu, v níž mohli začít pracovat. Vedení věznice zajistilo také financování projektu. Ač se to při pohledu na model zdá nemožné, veškeré náklady se vešly do sedmi tisíc korun - s tím, že materiál je z vlastních zdrojů věznice. Do projektu byl zapojen i zkušený modelář praporčík Parolek.

Výroba byla zahájena na začátku letošního roku. „Všechny práce prováděli odsouzení ve svém osobním volnu. V průběhu výroby modelu vznikl i nápad, aby byl osvětlen pomocí LED diod. I to se podařilo zanést do už rozpracovaného projektu, a model může být tedy předváděn i v nočním režimu,“ připomněla Hana Prokopová.

Z blešího a vinného trhu pod širým nebem na Špičce v Nymburce.
FOTO: Bleší a vinný trh pod širým nebem přitáhl na Špičku v Nymburce stovky lidí

Na modelu a všech dalších souvisejících pracích strávili odsouzení neuvěřitelných sedmnáct set hodin. Stavitelé spotřebovali 370 metrů špejlí, 180 LED žároviček i mnoho dalších materiálů. Nejvíce práce na celém projektu odvedl odsouzený Václav Kamenský za pomoci odsouzeného Davida Dolejše.

„Obrovský dík ale patří všem, kteří se do tohoto projektu v kterékoli části zapojili, za jejich podporu a spolupráci,“ dodala mluvčí jiřické věznice.