Poděbraďák Jan Jeřábek měl za sebou opět jeden všední den, kdy vyučoval angličtinu na Základní škole Tyršova v Nymburce, když sedl na kolo a vyrazil na jednu z častých projížděk k Labi. Na hlavní silnici na Hradec Králové, kde se říká Na Hrázi, ho zaujal zvláštní, zarostlý chlapík. Také na kole, ale obaleném zavazadly.

Nemohl se nezeptat a tak spolu ujeli osm kilometrů. Cestovatel se jmenuje Kevin Ringland a právě je na cestě kolem světa. Jede kvůli osvětě za mladou nadaci The Epilepsy Charity a sám je epileptik. Chce dokázat, že epileptici nemusí být svou nevyzpytatelnou nemocí vyřazeni z běžného života.
Oba cyklisti dojeli do Odřepes. „Pozval jsem Kevina na pivo do místní hospody a on neodmítl se slovy, že pije černé. On se vlastně celou dobu o nic neprosil, ani nic neodmítl,“ vypráví Jan Jeřábek o krapet flegmatickém cykloturistovi.

Logicky došlo na otázku, co Kevin dělá, když na něj cestou přijde záchvat. „Prý už příchod záchvatu cítí předem, takže sesedne z kola, jde mimo vozovku, kde postaví stan a v něm čeká, až záchvat přejde. Prý trvá v průměru čtyřicet hodin,“ tlumočí nové poznatky překvapeně Poděbraďák.

Kevin si na svém kole veze vše, co na cestu kolem světa potřebuje. Jeho pojízdné zázemí údajně váží sto kilo. Cestu podniká s neuvěřitelným rozpočtem deset liber na týden, což je zhruba tři sta korun. Přespává proto ve stanu v lesích, na polích, kde to jde. Jeho jídelníček tvoří nejlevnější těstoviny nebo rýže třeba s kečupem. Vaří na lihových kostkách, které v České republice bez problémů sehnal. Záloha na účtu mu slouží k nákupu potřebných léků.

Jan Jeřábek ví jaké to je cestovat daleko na kole. Když s přítelkyní v létě vyjeli do Bratislavy a Chorvatska, ocenili pohostinnost paní, která je ubytovala. Kevin nepohrdl nabídkou večeře, sprchy ani noclehu v Poděbradech. „Kevin pravdivě vtipkoval, že se sprchoval naposledy před třiceti dny v Anglii, jinak se myje v řekách, což bylo upřímně řečeno znát,“ smál se shovívavě hostitel.

Jediné, na co si cestovatel ráno postěžoval byla rozlámaná záda z gauče, vždyť je už měsíc zvyklý spát na zemi. Jídlo na cestu opět neodmítl, stejně tak společnou fotku.

Kevin odjel i se svým malým notebookem, který mu zajišťuje spojení se světem, nyní i s Poděbrady.

KEVIN RINGLAND vyjel na jízdním kole na své třicetiny, 2. srpna 2010 z Yorku v Anglii na cestu kolem světa. V životě prý nebyl pryč z Anglie kromě školního výletu do Francie. Je vyučený kuchař. Doma nechal pět sourozenců a každý třetí den se snaží ozvat matce. Spolu s rodinou založil nadaci The Epilepsy Charity za účelem seznámení veřejnosti s problematikou epilepsie, boje proti předsudkům a osvětou. Jeden záchvat ho doposud zastihl v Holandsku, druhý v Polsku. Oba sám zvládl. Cestou navštěvuje lékaře a snaží se zmapovat existenci podobných organizací a nadací na světě. Jeho cesta vede z Anglie přes Belgii, Holandsko, kde jednu organizaci objevil, Německo. Do České republiky přijel přes Krušné Hory od Drážďan. V Praze ho vyhnali z parku coby bezdomovce. Z Poděbrad zamířil do Varšavy. Dále chce pokračovat přes Bělorusko, Ukrajinu, podél Černého moře do Rumunska, Bulharska a Turecka. Na zimu Řecko, Itálii a Španělsko. Odtud do Afriky, Asie, Ameriky a zpět. Zatím najel přes 2 500 kilometrů a plán má na deset let. Cestu popisuje na webu http://theepilepsycharity.com.