VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Převrat v Poděbradech: starostou opět Ďurčanský!

PODĚBRADY - Vedení města se včera opět vyměnilo. Odvolán byl starosta Lubomír Zíta, oba místostarostové i členové rady. Novým starostou se stal znovu Jozef Ďurčanský.

2.11.2007 13
SDÍLEJ:

Na poděbradské radnici se vyměnili starostovéFoto: Foto:DENÍK/Petr Bělka

Dosavadní vedení poděbradské radnice padlo! Stalo se tak na středečním večerním zasedání zastupitelstva. Na návrh místostarostky Jiřiny Soukupové (Rovnost šancí) a zastupitelky Květy Husové (také Rovnost šancí) byl odvolán starosta Lubomír Zíta (Poděbradské fórum), místostarostové Jiřina Soukupová (RŠ) a Tomáš Kalenda (PF) a také devítičlenná rada města.

V pondělí vypověděla strana Rovnost šancí (RŠ) Poděbradskému fóru (PF) koaliční smlouvu. Poděbradské fórum mluví o podrazu.
Před samotným hlasováním o odvolání si zastupitelé za ODS a ČSSD vzali pětiminutovou přestávku. „Ještě chvíli počkáme, možná tím dávají najevo, že se nezúčastní hlasování,“ komentoval Zíta pozdní příchod zastupitelů do sálu.

Zastupitel Jiří Caňkář (KSČM) chtěl bod z programu stáhnout. „Návrh je šitý horkou jehlou, není jednoduché hlasovat o odvolání, musí se předtím hlavně jednat. Tady se pořád válčí, tak se nic nevyřeší,“ uvedl Caňkář.

Podle navrhovatelky Jiřiny Soukupové není spolupráces vedením radnice dobrá.„V pondělí jsme jako strana Rovnost šancí vypověděli koaliční smlouvu s Poděbradským fórem (PF). Nejsme informováni o věcech, které se tu dějí. Město vstupuje do soudních sporů, s tím nesouhlasím. Je to systém řízení, který mi nevyhovuje. Bylo by čestné začít od začátku,“ míní Soukupová.

„Moje představa je duhová koalice, aby v ní byly zastoupeny všechny strany a mluvilo se věcně,“ řekla Soukupová.
Zásadní prý pro Rovnost šancí byla i skutečnost, že za poslední dobu odešlo z městského úřadu 15 lidí. „Myslím, že je to hodně, kolegové z PF si to nemyslí. Lidé na úřadech necítí oporu ve vedení a neví, co se bude dít,“ uvedla Soukupová.

Politické počty hovoří jasně. Za Poděbradské fórum 12 zastupitelů, za Rovnost šancí 2 zastupitelky, 1 zastupitel za KSČM a 8 zastupitelů za ODS a 4 za ČSSD. Pokud tedy vznikne koalice ODS, ČSSD a nově Rovnosti šancí, budou mít dohromady 14 hlasů, což je nadpoloviční většina.

„Vaše jednání je podrazácké. Vždycky jste měly možnost se ke všemu vyjádřit. Měly jste volnost ve svém jednání. Punktovaly jste se s úředníky. Do dneška jsem vás bral za své kolegyně,“ rozohnil se odvolaný Zíta.

Hlasování dopadlo 14:12 pro odvolání starosty, místostarostů i členů rady.
Kromě omluveného Václava Kryšpína (ČSSD) byli všichni přítomni.

Iva Hanušová (ODS) navrhla za nového starostu Jozefa Ďurčanského, Miloš Mikolanda (PF) Lubomíra Zítu. „Nezpůsobme v Poděbradech chaos, navrhuji pana Zítu,“ řekl. Hned při první volbě byl zvolen Ďurčanský.

Navrhovaná Jiřina Soukupová jako první místostarosta dvakrát neprošla. Jako místostarostku zvolili zastupitelé Emilii Třískovou (ČSSD).
Do rady města se podařilo zvolit jen tři zástupce, starosta a místostarostka jsou tam zařazeni automaticky. „Ze zákona je 5 zástupců dostačujících,“ uvedl starosta Ďurčanský.

Poděbrady: Kdo s koho?

Jak vidí středeční události na radnici v Poděbradech jejich hlavní aktéři?

Jozef Ďurčanský: Cítím zodpovědnost jako nikdy

Staronovým starostou se na středečním zastupitelstvu stal Jozef Ďurčanský (ODS). Toho po odvolání Lubomíra Zíty navrhla jeho stranická kolegyně Iva Hanušová.
Jeho protikandidátem se stal navržený Lubomír Zíta. Jako první se ale volil Ďurčanský a prošel.
„Signály na uskutečnění změny tu byly, ale já nemám žádnou skleněnou kouli. Cítím zodpovědnost jako nikdy předtím,“ vyjádřil se staronový starosta Jozef Ďurčanský.
Ten hodnotí nastalou situaci jako podobnou té před komunálními volbami. „Výrazná politická převaha tu nebyla už delší dobu. Uvidíme, zda jednání dostanou kultivovaný ráz,“ řekl Ďurčanský.
Uvažuje ODS o tom, že vytvoří koalici se stranou Rovnost šancí? „Myslím, že paní Soukupová se vyjádřila jasně, že do žádné koalice už vstupovat nechce,“ objasnil Ďurčanský.

Lubomír Zíta: Neočekávali jsme takový vývoj

Starosta Lubomír Zíta byl ve středu ze své funkce odvolán. „V tomto okamžiku už mluvím jen jako zastupitel. Myslím, že dámy z Rovnosti šancí na tomto převratu pracovaly od začátku,“ řekl včera Nymburskému deníku Zíta.
Podle něj strana Rovnost šancí nechtěla nikdy rovnost, ale jen se zviditelnit. „Vyčítají nám, že naše vedení bylo neprůhledné. Je to nesmysl. Mohly se na všechno zeptat. Mou povinností přece není všechno paní Soukupové hlásit,“ vyjádřil se Zíta.
Bývalý starosta lituje rozdělaných iniciativ, které nebudou moci dokončit. „Děkuji všem lidem, kteří nám důvěřovali a neočekávali takový vývoj. Ani my ho neočekávali,“ uvedl Zíta.
Poděbradské fórum vydá v nejbližších dnech bulletin se sumarizační zprávou, co se za rok na radnici podařilo a co ne.

Jiřina Soukupová: Radnice je destabilizovaná

Bývalá místostarostka Jiřina Soukupová (Rovnost šancí) je v těchto dnech hybatelkou politiky ve městě. Ona a její stranická kolegyně Květa Husová předložili na středečním zastupitelstvu návrh na odvolání starosty, místostarosů i členů rady města.
Rovnost šancí vypověděla Poděbradskému fóru v pondělí koaliční smlouvu. „Jednali jsme o tom, že bychom nedrželi koalici jen s Poděbradským fórem, ale chtěli jsme vytvořit duhovou koalici, tedy napříč stranami,“ řekla Soukupová.
Ta tvrdí, že radnice je destabilizovaná.
„Za poslední dobu z ní odešlo 15 úředníků. To je opravdu hodně. Iniciovala jsem personální audit, abych stabilizovala radnici,“ vysvětlila Soukupová, která je nyní pouhou zastupitelkou.
Ta také prý nesouhlasila s tím, že město bez jejího vědomí vstoupilo do několika soudních sporů.

OTÁZKA DNE: Ptali jsme se Poděbraďáků. Co říkáte na střídání na radnici? Starostou je opět Jozef Ďurčanský

Daniel Kaplan, Poděbrady
Daniel KaplanJá jsem nevolil stranu, ale lidi. Celkem fandím panu Ďurčanskému. Pana Zítu jsem nevolil. Není mi jedno, co se tu děje. Malinko se v tom orientuju.

Jindra Marečková, Poděbrady
Jindra MarečkováNevěřím tomu. Vyrazili jste mi dech. Volila jsem Luboše Zítu, dlouho ho znám a vím, že je to absolutně čestný člověk. Nesouhlasím s touto změnou.

Oldřiška Mejdovská, Poděbrady
Oldřiška MejdovskáDěti chodily na školu, kde pan Zíta učil. Pořád ho chválili, tak jsem ho volila. Mrzí mě to. Říkala jsem si, že když tam bude on, Poděbrady budou jen vzkvétat.

Jaroslava Jeníková, Poděbrady
Jaroslava JeníkováMyslím, že se Fórum přecenilo. Ze začátkuz toho byli někteří špatní, že volby vůbec vyhráli. Pro tento případ by měly být vypsány nové komunální volby.

Veronika Langrová, Poděbrady
Veronika LangrováZdá se mi, že má pan Zíta obrovský rozhled. Znám ho ze základní školy T. G. Masaryka. Myslím, že ví přesně, co Poděbrady potřebují. Je ho škoda.

První článek k tématu a diskuzi k němu čtěte ZDE

2.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 40 360 Kč

Lékaři (kromě zubních lékařů) LÉKAŘ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40360 kč, mzda max. 59520 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: VŠ vzdělání v oboru všeobecné praktické lékařství - není podmínkou, možno i v jiném lékařském oboru, zdravotní způsobilost, trestní a morální bezúhonnost, psychickou způsobilost, praxe v oboru vítána;, , Kontaktovat nás můžete e.mailem nebo telefonicky v době od 7:00 - 15:30 hod.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice jiřice, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Adéla Bartoňová, +420 325 558 212.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 30 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů AUTOMECHANIK, MECHANIK DIAGNOSTIK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: Řidičský průkaz , (praxe podmínkou) jak pro automechanika tak i pro autoelektrikáře, automechanika diagnostika;, Kontaktovat nás můžete e.mailem, osobně nebo telefonicky v době od 9:00 - 17:00 hod.. Pracoviště: Cartruck-servis s.r.o., K Milovicům, č.p. 1921, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Pavel Křížek, +420 777 117 612.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontaktujte nás osobně Po - Pá v době od 7:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Pemi stavební a obchodní společnost s.r.o. - provozovna, 289 21 Kostomlaty nad Labem. Informace: Aleš Barták, +420 325 513 071.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč

Číšníci a servírky SERVÍRKA / ČÍŠNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: jazykové znalosti - angličtina, příjemné vystupování;, , Nabízíme: možnost ubytování mezi službami., , Kontaktujte nás e.mailem, telefonicky v době od 9:00 - 17:00 hod. nebo e.mailem.. Pracoviště: Agos, spol. s r.o. - hotel ostrov, Na Ostrově, č.p. 432, 288 02 Nymburk 2. Informace: Ivana Veverková, +420 325 513 325.


Ilustrační foto

Kraj se ptá Říčan: Kam odkloníte kamiony, které nechcete?

David Rath u soudu.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Nymburský půlmaraton ovládl Maročan Saji

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Už pošesté se v neděli běžel Nymburský půlmaraton a desítka. Letos se závodů zúčastnilo více než 700 běžců, sportovních i rekreačních.

Populární kavárnu zničili a vykradli

Nymburk – Oblíbenou kavárnu Café Farms sídlící v bývalé Cejpovně v Drahelicích v noci na sobotu vykradl a zdemoloval zatím neznámý vandal. Škoda se vyšplhala téměř k 400 tisícům korun. Policie hledá možné svědky, majitel nabízí za klíčové informace odměnu 100 tisíc korun.

Za Prahou se žije o dost jinak nežli v metropoli

Střední Čechy – Stěžují si Středočeši spíš na to, že mají malý byt, nebo jsou náklady na bydlení vysoké? I odpovědi na takové otázky mohou zaznačit zjištění statistiků, kteří se loni zajímali o domácnosti a jejich vybavení v rámci šetření nazvaného Příjmy a životní podmínky domácností. Před rokem pracovníci Českého statistického úřadu zajišťující sběr dat pro výzkum navštěvovali i vybrané byty – údaje o většině zkoumaných domácností byly nicméně získány prostřednictvím elektronického dotazníku.

FOTO: Právě jsme se narodili

Nymbursko - Přinášíme fotografie miminek narozených na Nymbursku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT