Dosavadní vedení poděbradské radnice padlo! Stalo se tak na středečním večerním zasedání zastupitelstva. Na návrh místostarostky Jiřiny Soukupové (Rovnost šancí) a zastupitelky Květy Husové (také Rovnost šancí) byl odvolán starosta Lubomír Zíta (Poděbradské fórum), místostarostové Jiřina Soukupová (RŠ) a Tomáš Kalenda (PF) a také devítičlenná rada města.

V pondělí vypověděla strana Rovnost šancí (RŠ) Poděbradskému fóru (PF) koaliční smlouvu. Poděbradské fórum mluví o podrazu.
Před samotným hlasováním o odvolání si zastupitelé za ODS a ČSSD vzali pětiminutovou přestávku. „Ještě chvíli počkáme, možná tím dávají najevo, že se nezúčastní hlasování,“ komentoval Zíta pozdní příchod zastupitelů do sálu.

Zastupitel Jiří Caňkář (KSČM) chtěl bod z programu stáhnout. „Návrh je šitý horkou jehlou, není jednoduché hlasovat o odvolání, musí se předtím hlavně jednat. Tady se pořád válčí, tak se nic nevyřeší,“ uvedl Caňkář.

Podle navrhovatelky Jiřiny Soukupové není spolupráces vedením radnice dobrá.„V pondělí jsme jako strana Rovnost šancí vypověděli koaliční smlouvu s Poděbradským fórem (PF). Nejsme informováni o věcech, které se tu dějí. Město vstupuje do soudních sporů, s tím nesouhlasím. Je to systém řízení, který mi nevyhovuje. Bylo by čestné začít od začátku,“ míní Soukupová.

„Moje představa je duhová koalice, aby v ní byly zastoupeny všechny strany a mluvilo se věcně,“ řekla Soukupová.
Zásadní prý pro Rovnost šancí byla i skutečnost, že za poslední dobu odešlo z městského úřadu 15 lidí. „Myslím, že je to hodně, kolegové z PF si to nemyslí. Lidé na úřadech necítí oporu ve vedení a neví, co se bude dít,“ uvedla Soukupová.

Politické počty hovoří jasně. Za Poděbradské fórum 12 zastupitelů, za Rovnost šancí 2 zastupitelky, 1 zastupitel za KSČM a 8 zastupitelů za ODS a 4 za ČSSD. Pokud tedy vznikne koalice ODS, ČSSD a nově Rovnosti šancí, budou mít dohromady 14 hlasů, což je nadpoloviční většina.

„Vaše jednání je podrazácké. Vždycky jste měly možnost se ke všemu vyjádřit. Měly jste volnost ve svém jednání. Punktovaly jste se s úředníky. Do dneška jsem vás bral za své kolegyně,“ rozohnil se odvolaný Zíta.

Hlasování dopadlo 14:12 pro odvolání starosty, místostarostů i členů rady.
Kromě omluveného Václava Kryšpína (ČSSD) byli všichni přítomni.

Iva Hanušová (ODS) navrhla za nového starostu Jozefa Ďurčanského, Miloš Mikolanda (PF) Lubomíra Zítu. „Nezpůsobme v Poděbradech chaos, navrhuji pana Zítu,“ řekl. Hned při první volbě byl zvolen Ďurčanský.

Navrhovaná Jiřina Soukupová jako první místostarosta dvakrát neprošla. Jako místostarostku zvolili zastupitelé Emilii Třískovou (ČSSD).
Do rady města se podařilo zvolit jen tři zástupce, starosta a místostarostka jsou tam zařazeni automaticky. „Ze zákona je 5 zástupců dostačujících,“ uvedl starosta Ďurčanský.

Poděbrady: Kdo s koho?

Jak vidí středeční události na radnici v Poděbradech jejich hlavní aktéři?

Jozef Ďurčanský: Cítím zodpovědnost jako nikdy

Staronovým starostou se na středečním zastupitelstvu stal Jozef Ďurčanský (ODS). Toho po odvolání Lubomíra Zíty navrhla jeho stranická kolegyně Iva Hanušová.
Jeho protikandidátem se stal navržený Lubomír Zíta. Jako první se ale volil Ďurčanský a prošel.
„Signály na uskutečnění změny tu byly, ale já nemám žádnou skleněnou kouli. Cítím zodpovědnost jako nikdy předtím,“ vyjádřil se staronový starosta Jozef Ďurčanský.
Ten hodnotí nastalou situaci jako podobnou té před komunálními volbami. „Výrazná politická převaha tu nebyla už delší dobu. Uvidíme, zda jednání dostanou kultivovaný ráz,“ řekl Ďurčanský.
Uvažuje ODS o tom, že vytvoří koalici se stranou Rovnost šancí? „Myslím, že paní Soukupová se vyjádřila jasně, že do žádné koalice už vstupovat nechce,“ objasnil Ďurčanský.

Lubomír Zíta: Neočekávali jsme takový vývoj

Starosta Lubomír Zíta byl ve středu ze své funkce odvolán. „V tomto okamžiku už mluvím jen jako zastupitel. Myslím, že dámy z Rovnosti šancí na tomto převratu pracovaly od začátku,“ řekl včera Nymburskému deníku Zíta.
Podle něj strana Rovnost šancí nechtěla nikdy rovnost, ale jen se zviditelnit. „Vyčítají nám, že naše vedení bylo neprůhledné. Je to nesmysl. Mohly se na všechno zeptat. Mou povinností přece není všechno paní Soukupové hlásit,“ vyjádřil se Zíta.
Bývalý starosta lituje rozdělaných iniciativ, které nebudou moci dokončit. „Děkuji všem lidem, kteří nám důvěřovali a neočekávali takový vývoj. Ani my ho neočekávali,“ uvedl Zíta.
Poděbradské fórum vydá v nejbližších dnech bulletin se sumarizační zprávou, co se za rok na radnici podařilo a co ne.

Jiřina Soukupová: Radnice je destabilizovaná

Bývalá místostarostka Jiřina Soukupová (Rovnost šancí) je v těchto dnech hybatelkou politiky ve městě. Ona a její stranická kolegyně Květa Husová předložili na středečním zastupitelstvu návrh na odvolání starosty, místostarosů i členů rady města.
Rovnost šancí vypověděla Poděbradskému fóru v pondělí koaliční smlouvu. „Jednali jsme o tom, že bychom nedrželi koalici jen s Poděbradským fórem, ale chtěli jsme vytvořit duhovou koalici, tedy napříč stranami,“ řekla Soukupová.
Ta tvrdí, že radnice je destabilizovaná.
„Za poslední dobu z ní odešlo 15 úředníků. To je opravdu hodně. Iniciovala jsem personální audit, abych stabilizovala radnici,“ vysvětlila Soukupová, která je nyní pouhou zastupitelkou.
Ta také prý nesouhlasila s tím, že město bez jejího vědomí vstoupilo do několika soudních sporů.

OTÁZKA DNE: Ptali jsme se Poděbraďáků. Co říkáte na střídání na radnici? Starostou je opět Jozef Ďurčanský

Daniel Kaplan, Poděbrady
close Daniel Kaplan zoom_in Já jsem nevolil stranu, ale lidi. Celkem fandím panu Ďurčanskému. Pana Zítu jsem nevolil. Není mi jedno, co se tu děje. Malinko se v tom orientuju.

Jindra Marečková, Poděbrady
close Jindra Marečková zoom_in Nevěřím tomu. Vyrazili jste mi dech. Volila jsem Luboše Zítu, dlouho ho znám a vím, že je to absolutně čestný člověk. Nesouhlasím s touto změnou.

Oldřiška Mejdovská, Poděbrady
close Oldřiška Mejdovská zoom_in Děti chodily na školu, kde pan Zíta učil. Pořád ho chválili, tak jsem ho volila. Mrzí mě to. Říkala jsem si, že když tam bude on, Poděbrady budou jen vzkvétat.

Jaroslava Jeníková, Poděbrady
close Jaroslava Jeníková zoom_in Myslím, že se Fórum přecenilo. Ze začátkuz toho byli někteří špatní, že volby vůbec vyhráli. Pro tento případ by měly být vypsány nové komunální volby.

Veronika Langrová, Poděbrady
close Veronika Langrová zoom_in Zdá se mi, že má pan Zíta obrovský rozhled. Znám ho ze základní školy T. G. Masaryka. Myslím, že ví přesně, co Poděbrady potřebují. Je ho škoda.

První článek k tématu a diskuzi k němu čtěte ZDE