VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Převrat v Poděbradech: starostou opět Ďurčanský!

PODĚBRADY - Vedení města se včera opět vyměnilo. Odvolán byl starosta Lubomír Zíta, oba místostarostové i členové rady. Novým starostou se stal znovu Jozef Ďurčanský.

2.11.2007 13
SDÍLEJ:

Na poděbradské radnici se vyměnili starostovéFoto: Foto:DENÍK/Petr Bělka

Dosavadní vedení poděbradské radnice padlo! Stalo se tak na středečním večerním zasedání zastupitelstva. Na návrh místostarostky Jiřiny Soukupové (Rovnost šancí) a zastupitelky Květy Husové (také Rovnost šancí) byl odvolán starosta Lubomír Zíta (Poděbradské fórum), místostarostové Jiřina Soukupová (RŠ) a Tomáš Kalenda (PF) a také devítičlenná rada města.

V pondělí vypověděla strana Rovnost šancí (RŠ) Poděbradskému fóru (PF) koaliční smlouvu. Poděbradské fórum mluví o podrazu.
Před samotným hlasováním o odvolání si zastupitelé za ODS a ČSSD vzali pětiminutovou přestávku. „Ještě chvíli počkáme, možná tím dávají najevo, že se nezúčastní hlasování,“ komentoval Zíta pozdní příchod zastupitelů do sálu.

Zastupitel Jiří Caňkář (KSČM) chtěl bod z programu stáhnout. „Návrh je šitý horkou jehlou, není jednoduché hlasovat o odvolání, musí se předtím hlavně jednat. Tady se pořád válčí, tak se nic nevyřeší,“ uvedl Caňkář.

Podle navrhovatelky Jiřiny Soukupové není spolupráces vedením radnice dobrá.„V pondělí jsme jako strana Rovnost šancí vypověděli koaliční smlouvu s Poděbradským fórem (PF). Nejsme informováni o věcech, které se tu dějí. Město vstupuje do soudních sporů, s tím nesouhlasím. Je to systém řízení, který mi nevyhovuje. Bylo by čestné začít od začátku,“ míní Soukupová.

„Moje představa je duhová koalice, aby v ní byly zastoupeny všechny strany a mluvilo se věcně,“ řekla Soukupová.
Zásadní prý pro Rovnost šancí byla i skutečnost, že za poslední dobu odešlo z městského úřadu 15 lidí. „Myslím, že je to hodně, kolegové z PF si to nemyslí. Lidé na úřadech necítí oporu ve vedení a neví, co se bude dít,“ uvedla Soukupová.

Politické počty hovoří jasně. Za Poděbradské fórum 12 zastupitelů, za Rovnost šancí 2 zastupitelky, 1 zastupitel za KSČM a 8 zastupitelů za ODS a 4 za ČSSD. Pokud tedy vznikne koalice ODS, ČSSD a nově Rovnosti šancí, budou mít dohromady 14 hlasů, což je nadpoloviční většina.

„Vaše jednání je podrazácké. Vždycky jste měly možnost se ke všemu vyjádřit. Měly jste volnost ve svém jednání. Punktovaly jste se s úředníky. Do dneška jsem vás bral za své kolegyně,“ rozohnil se odvolaný Zíta.

Hlasování dopadlo 14:12 pro odvolání starosty, místostarostů i členů rady.
Kromě omluveného Václava Kryšpína (ČSSD) byli všichni přítomni.

Iva Hanušová (ODS) navrhla za nového starostu Jozefa Ďurčanského, Miloš Mikolanda (PF) Lubomíra Zítu. „Nezpůsobme v Poděbradech chaos, navrhuji pana Zítu,“ řekl. Hned při první volbě byl zvolen Ďurčanský.

Navrhovaná Jiřina Soukupová jako první místostarosta dvakrát neprošla. Jako místostarostku zvolili zastupitelé Emilii Třískovou (ČSSD).
Do rady města se podařilo zvolit jen tři zástupce, starosta a místostarostka jsou tam zařazeni automaticky. „Ze zákona je 5 zástupců dostačujících,“ uvedl starosta Ďurčanský.

Poděbrady: Kdo s koho?

Jak vidí středeční události na radnici v Poděbradech jejich hlavní aktéři?

Jozef Ďurčanský: Cítím zodpovědnost jako nikdy

Staronovým starostou se na středečním zastupitelstvu stal Jozef Ďurčanský (ODS). Toho po odvolání Lubomíra Zíty navrhla jeho stranická kolegyně Iva Hanušová.
Jeho protikandidátem se stal navržený Lubomír Zíta. Jako první se ale volil Ďurčanský a prošel.
„Signály na uskutečnění změny tu byly, ale já nemám žádnou skleněnou kouli. Cítím zodpovědnost jako nikdy předtím,“ vyjádřil se staronový starosta Jozef Ďurčanský.
Ten hodnotí nastalou situaci jako podobnou té před komunálními volbami. „Výrazná politická převaha tu nebyla už delší dobu. Uvidíme, zda jednání dostanou kultivovaný ráz,“ řekl Ďurčanský.
Uvažuje ODS o tom, že vytvoří koalici se stranou Rovnost šancí? „Myslím, že paní Soukupová se vyjádřila jasně, že do žádné koalice už vstupovat nechce,“ objasnil Ďurčanský.

Lubomír Zíta: Neočekávali jsme takový vývoj

Starosta Lubomír Zíta byl ve středu ze své funkce odvolán. „V tomto okamžiku už mluvím jen jako zastupitel. Myslím, že dámy z Rovnosti šancí na tomto převratu pracovaly od začátku,“ řekl včera Nymburskému deníku Zíta.
Podle něj strana Rovnost šancí nechtěla nikdy rovnost, ale jen se zviditelnit. „Vyčítají nám, že naše vedení bylo neprůhledné. Je to nesmysl. Mohly se na všechno zeptat. Mou povinností přece není všechno paní Soukupové hlásit,“ vyjádřil se Zíta.
Bývalý starosta lituje rozdělaných iniciativ, které nebudou moci dokončit. „Děkuji všem lidem, kteří nám důvěřovali a neočekávali takový vývoj. Ani my ho neočekávali,“ uvedl Zíta.
Poděbradské fórum vydá v nejbližších dnech bulletin se sumarizační zprávou, co se za rok na radnici podařilo a co ne.

Jiřina Soukupová: Radnice je destabilizovaná

Bývalá místostarostka Jiřina Soukupová (Rovnost šancí) je v těchto dnech hybatelkou politiky ve městě. Ona a její stranická kolegyně Květa Husová předložili na středečním zastupitelstvu návrh na odvolání starosty, místostarosů i členů rady města.
Rovnost šancí vypověděla Poděbradskému fóru v pondělí koaliční smlouvu. „Jednali jsme o tom, že bychom nedrželi koalici jen s Poděbradským fórem, ale chtěli jsme vytvořit duhovou koalici, tedy napříč stranami,“ řekla Soukupová.
Ta tvrdí, že radnice je destabilizovaná.
„Za poslední dobu z ní odešlo 15 úředníků. To je opravdu hodně. Iniciovala jsem personální audit, abych stabilizovala radnici,“ vysvětlila Soukupová, která je nyní pouhou zastupitelkou.
Ta také prý nesouhlasila s tím, že město bez jejího vědomí vstoupilo do několika soudních sporů.

OTÁZKA DNE: Ptali jsme se Poděbraďáků. Co říkáte na střídání na radnici? Starostou je opět Jozef Ďurčanský

Daniel Kaplan, Poděbrady
Daniel KaplanJá jsem nevolil stranu, ale lidi. Celkem fandím panu Ďurčanskému. Pana Zítu jsem nevolil. Není mi jedno, co se tu děje. Malinko se v tom orientuju.

Jindra Marečková, Poděbrady
Jindra MarečkováNevěřím tomu. Vyrazili jste mi dech. Volila jsem Luboše Zítu, dlouho ho znám a vím, že je to absolutně čestný člověk. Nesouhlasím s touto změnou.

Oldřiška Mejdovská, Poděbrady
Oldřiška MejdovskáDěti chodily na školu, kde pan Zíta učil. Pořád ho chválili, tak jsem ho volila. Mrzí mě to. Říkala jsem si, že když tam bude on, Poděbrady budou jen vzkvétat.

Jaroslava Jeníková, Poděbrady
Jaroslava JeníkováMyslím, že se Fórum přecenilo. Ze začátkuz toho byli někteří špatní, že volby vůbec vyhráli. Pro tento případ by měly být vypsány nové komunální volby.

Veronika Langrová, Poděbrady
Veronika LangrováZdá se mi, že má pan Zíta obrovský rozhled. Znám ho ze základní školy T. G. Masaryka. Myslím, že ví přesně, co Poděbrady potřebují. Je ho škoda.

První článek k tématu a diskuzi k němu čtěte ZDE

2.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 34 000 Kč Hlavní účetní HLAVNÍ ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 34000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou po 1 roce zaučení., Náplň práce: vedení a koordinace činností finančních účetních a spolupráce s ostatními odděleními při účetních závěrkách; zpracování složitějších účetních operací, měsíční zpracování zákonných výkazů i firemního reportu; spolupráce s ekonomickým ředitelem (sestavování ročních závěrek); jednání s auditory a daňovými poradci;, Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání ekonomického směru; praxi v oboru min.5 let; výbornou znalost účetních a daňových předpisů; zodpovědný a loajální přístup; znalost programu SAP je výhodou (není podmínkou);, Nabízíme: stabilní zaměstnání největšího výrobce kovového nábytku v ČR; 5týdnů dovolené; příspěvky na stravování, na očkování proti chřipce, kulturu a sport; příspěvěk na penzijní a životní pojištění; možnost flexibilní pracovní doby včetně občasné práce z domova;, , Kontaktovat nás můžete v pracovní dny 7-15:30 hod. nebo na e-mail.. Pracoviště: Kovona a.s., Švermova, č.p. 782, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Lucie Bártová, +420 325 559 318. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci nás mohou kontaktovat na e-mail: konickova.marcela@seznam.cz.. Pracoviště: Ariete personal s.r.o.- ubytovna, Topolová, č.p. 647, 289 23 Milovice nad Labem 1. Informace: Marcela Koníčková, . Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč Pěstitelé zemědělských plodin DĚLNÍK V RV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit telefonicky nebo osobně od 7:00 do 15:30.. Pracoviště: Pascual polabí s.r.o. - pracoviště, Na Brůdku, č.p. 459, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Tomáš Veselý, +420 777 646 268. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti osobních služeb (čistírny, kadeřnictví, kosmetika, pohřebnictví, lázně, seznamky) KADEŘNÍK/KADEŘNICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme: příjemný kolektiv, možnost dalšího vzdělávání, příjemné pracovní prostředí;, , Kontaktujte nás e.mailem, osobně nebo telefonicky v době od 9:00 - 19:00 hod.. Pracoviště: Hair club s.r.o. - fügnerova 173, poděbrady, Fügnerova, č.p. 173, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Šárka Hrubá, +420 325 612 372.

Požár výrobní haly v Lysé nad Labem.
AKTUALIZUJEME
51

V areálu lyské Kovony zlikvidoval požár celou halu

Ilustrační foto.
10

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Policie hledá ženu, která se mohla stát obětí násilí

Nymbursko – Policie žádá o pomoc při pátrání po pohřešované Kateřině Peškové, která se mohla stát obětí násilného trestného činu.

Kraj schválil ještě šedesát žádostí o kotlíkovou dotaci. Další šance příští rok

Nymbursko - Ještě šedesátku žádostí v celkové hodnotě 6,5 milionu korun schvalovala krajská rada. Stalo se tak v rámci druhé výzvy, kdy mohou lidé žádat o peníze na výměnu zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech.

V Nymburce má vyrůst přístaviště příští rok

Nymburk – Zřejmě jedním z posledních kroků končící koalice na nymburské radnici bylo dojednání termínu vybudování veřejného přístaviště. Stalo se tak krátce před volbami a místní si jistě dobře pamatují, že se o přístavišti v Nymburce, ale i dalších městech na Labi, zdaleka nemluví poprvé.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT