VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Převrat v Poděbradech: starostou opět Ďurčanský!

PODĚBRADY - Vedení města se včera opět vyměnilo. Odvolán byl starosta Lubomír Zíta, oba místostarostové i členové rady. Novým starostou se stal znovu Jozef Ďurčanský.

2.11.2007 13
SDÍLEJ:

Na poděbradské radnici se vyměnili starostovéFoto: Foto:DENÍK/Petr Bělka

Dosavadní vedení poděbradské radnice padlo! Stalo se tak na středečním večerním zasedání zastupitelstva. Na návrh místostarostky Jiřiny Soukupové (Rovnost šancí) a zastupitelky Květy Husové (také Rovnost šancí) byl odvolán starosta Lubomír Zíta (Poděbradské fórum), místostarostové Jiřina Soukupová (RŠ) a Tomáš Kalenda (PF) a také devítičlenná rada města.

V pondělí vypověděla strana Rovnost šancí (RŠ) Poděbradskému fóru (PF) koaliční smlouvu. Poděbradské fórum mluví o podrazu.
Před samotným hlasováním o odvolání si zastupitelé za ODS a ČSSD vzali pětiminutovou přestávku. „Ještě chvíli počkáme, možná tím dávají najevo, že se nezúčastní hlasování,“ komentoval Zíta pozdní příchod zastupitelů do sálu.

Zastupitel Jiří Caňkář (KSČM) chtěl bod z programu stáhnout. „Návrh je šitý horkou jehlou, není jednoduché hlasovat o odvolání, musí se předtím hlavně jednat. Tady se pořád válčí, tak se nic nevyřeší,“ uvedl Caňkář.

Podle navrhovatelky Jiřiny Soukupové není spolupráces vedením radnice dobrá.„V pondělí jsme jako strana Rovnost šancí vypověděli koaliční smlouvu s Poděbradským fórem (PF). Nejsme informováni o věcech, které se tu dějí. Město vstupuje do soudních sporů, s tím nesouhlasím. Je to systém řízení, který mi nevyhovuje. Bylo by čestné začít od začátku,“ míní Soukupová.

„Moje představa je duhová koalice, aby v ní byly zastoupeny všechny strany a mluvilo se věcně,“ řekla Soukupová.
Zásadní prý pro Rovnost šancí byla i skutečnost, že za poslední dobu odešlo z městského úřadu 15 lidí. „Myslím, že je to hodně, kolegové z PF si to nemyslí. Lidé na úřadech necítí oporu ve vedení a neví, co se bude dít,“ uvedla Soukupová.

Politické počty hovoří jasně. Za Poděbradské fórum 12 zastupitelů, za Rovnost šancí 2 zastupitelky, 1 zastupitel za KSČM a 8 zastupitelů za ODS a 4 za ČSSD. Pokud tedy vznikne koalice ODS, ČSSD a nově Rovnosti šancí, budou mít dohromady 14 hlasů, což je nadpoloviční většina.

„Vaše jednání je podrazácké. Vždycky jste měly možnost se ke všemu vyjádřit. Měly jste volnost ve svém jednání. Punktovaly jste se s úředníky. Do dneška jsem vás bral za své kolegyně,“ rozohnil se odvolaný Zíta.

Hlasování dopadlo 14:12 pro odvolání starosty, místostarostů i členů rady.
Kromě omluveného Václava Kryšpína (ČSSD) byli všichni přítomni.

Iva Hanušová (ODS) navrhla za nového starostu Jozefa Ďurčanského, Miloš Mikolanda (PF) Lubomíra Zítu. „Nezpůsobme v Poděbradech chaos, navrhuji pana Zítu,“ řekl. Hned při první volbě byl zvolen Ďurčanský.

Navrhovaná Jiřina Soukupová jako první místostarosta dvakrát neprošla. Jako místostarostku zvolili zastupitelé Emilii Třískovou (ČSSD).
Do rady města se podařilo zvolit jen tři zástupce, starosta a místostarostka jsou tam zařazeni automaticky. „Ze zákona je 5 zástupců dostačujících,“ uvedl starosta Ďurčanský.

Poděbrady: Kdo s koho?

Jak vidí středeční události na radnici v Poděbradech jejich hlavní aktéři?

Jozef Ďurčanský: Cítím zodpovědnost jako nikdy

Staronovým starostou se na středečním zastupitelstvu stal Jozef Ďurčanský (ODS). Toho po odvolání Lubomíra Zíty navrhla jeho stranická kolegyně Iva Hanušová.
Jeho protikandidátem se stal navržený Lubomír Zíta. Jako první se ale volil Ďurčanský a prošel.
„Signály na uskutečnění změny tu byly, ale já nemám žádnou skleněnou kouli. Cítím zodpovědnost jako nikdy předtím,“ vyjádřil se staronový starosta Jozef Ďurčanský.
Ten hodnotí nastalou situaci jako podobnou té před komunálními volbami. „Výrazná politická převaha tu nebyla už delší dobu. Uvidíme, zda jednání dostanou kultivovaný ráz,“ řekl Ďurčanský.
Uvažuje ODS o tom, že vytvoří koalici se stranou Rovnost šancí? „Myslím, že paní Soukupová se vyjádřila jasně, že do žádné koalice už vstupovat nechce,“ objasnil Ďurčanský.

Lubomír Zíta: Neočekávali jsme takový vývoj

Starosta Lubomír Zíta byl ve středu ze své funkce odvolán. „V tomto okamžiku už mluvím jen jako zastupitel. Myslím, že dámy z Rovnosti šancí na tomto převratu pracovaly od začátku,“ řekl včera Nymburskému deníku Zíta.
Podle něj strana Rovnost šancí nechtěla nikdy rovnost, ale jen se zviditelnit. „Vyčítají nám, že naše vedení bylo neprůhledné. Je to nesmysl. Mohly se na všechno zeptat. Mou povinností přece není všechno paní Soukupové hlásit,“ vyjádřil se Zíta.
Bývalý starosta lituje rozdělaných iniciativ, které nebudou moci dokončit. „Děkuji všem lidem, kteří nám důvěřovali a neočekávali takový vývoj. Ani my ho neočekávali,“ uvedl Zíta.
Poděbradské fórum vydá v nejbližších dnech bulletin se sumarizační zprávou, co se za rok na radnici podařilo a co ne.

Jiřina Soukupová: Radnice je destabilizovaná

Bývalá místostarostka Jiřina Soukupová (Rovnost šancí) je v těchto dnech hybatelkou politiky ve městě. Ona a její stranická kolegyně Květa Husová předložili na středečním zastupitelstvu návrh na odvolání starosty, místostarosů i členů rady města.
Rovnost šancí vypověděla Poděbradskému fóru v pondělí koaliční smlouvu. „Jednali jsme o tom, že bychom nedrželi koalici jen s Poděbradským fórem, ale chtěli jsme vytvořit duhovou koalici, tedy napříč stranami,“ řekla Soukupová.
Ta tvrdí, že radnice je destabilizovaná.
„Za poslední dobu z ní odešlo 15 úředníků. To je opravdu hodně. Iniciovala jsem personální audit, abych stabilizovala radnici,“ vysvětlila Soukupová, která je nyní pouhou zastupitelkou.
Ta také prý nesouhlasila s tím, že město bez jejího vědomí vstoupilo do několika soudních sporů.

OTÁZKA DNE: Ptali jsme se Poděbraďáků. Co říkáte na střídání na radnici? Starostou je opět Jozef Ďurčanský

Daniel Kaplan, Poděbrady
Daniel KaplanJá jsem nevolil stranu, ale lidi. Celkem fandím panu Ďurčanskému. Pana Zítu jsem nevolil. Není mi jedno, co se tu děje. Malinko se v tom orientuju.

Jindra Marečková, Poděbrady
Jindra MarečkováNevěřím tomu. Vyrazili jste mi dech. Volila jsem Luboše Zítu, dlouho ho znám a vím, že je to absolutně čestný člověk. Nesouhlasím s touto změnou.

Oldřiška Mejdovská, Poděbrady
Oldřiška MejdovskáDěti chodily na školu, kde pan Zíta učil. Pořád ho chválili, tak jsem ho volila. Mrzí mě to. Říkala jsem si, že když tam bude on, Poděbrady budou jen vzkvétat.

Jaroslava Jeníková, Poděbrady
Jaroslava JeníkováMyslím, že se Fórum přecenilo. Ze začátkuz toho byli někteří špatní, že volby vůbec vyhráli. Pro tento případ by měly být vypsány nové komunální volby.

Veronika Langrová, Poděbrady
Veronika LangrováZdá se mi, že má pan Zíta obrovský rozhled. Znám ho ze základní školy T. G. Masaryka. Myslím, že ví přesně, co Poděbrady potřebují. Je ho škoda.

První článek k tématu a diskuzi k němu čtěte ZDE

2.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontaktovat nás můžete telefonicky, e.mailem nebo osobně každé pondlí v době od 11:00 - 14:00 hod. - Hotel Ostrov. Pracoviště: Hotel ostrov, Na Ostrově, č.p. 432, 288 02 Nymburk 2. Informace: Ivana Veverková, +420 603 872 101.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 25 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) LAKÝRNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vyučen nebo praxe v oboru výhodou (v případě zájmu jsme ochotni zaučit i uchazeče bez praxe), praxe s lakováním ocelových konstrukcí, strojů a strojních dílů výhodou, ochota učit se novým věcem a přístupům;, , Pracovní náplň: čištění, odmašťování a ochrana ploch před nátěrem, nástřik ocelových konstrukcí, strojů a strojních dílů, opravy nátěrů a broušení míst s celkovým začištěním, aplikace barev metodou mokrého lakování;, , Nabízíme: možnost profesního a odborného růstu v perspektivním oboru, odpovídající platové ohodnocení + prémie, 5 týdnů dovolené, dotované stravování v areálu společnosti, stravenky, lokalita Sadská;, , Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Cpos s.r.o - sadská, Husínek, č.p. 30, 289 12 Sadská. Informace: Jakub Fremund, +420 724 163 500.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČKA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu v Lysé nad Labem hledáme prodavačku - pokladní. , Požadujeme: pracovitost a poctivost; , Nabízíme: stravenky, 25 dní dovolené., , , Zájemci se mohou hlásit u p. Krejčové mobil 602 107 921, e.mail: krejcova@jednotanbk.cz nebo u p. Urbánkové 602 170 923.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v nymburce - lysá nad labem, Sídliště, č.p. 1715, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 26 050 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro chemickou výrobu OPERÁTOR VELÍNÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26050 kč, mzda max. 27150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lovochemie, a.s., Provozovna Městec Králové výrobce průmyslových hnojiv v ČR hledá pro výrobní úsek vhodného kandidáta na pozici: , , OPERÁTOR VELÍNÁŘ, , Nástup: ihned, , Náplň práce: , , * obsluha strojního zařízení a řízení výroby granulovaných hnojiv, * provádění drobných oprav elektrického zařízení, * koordinace a spolupráce s ostatními zaměstnanci provozu, * směnný provoz, , Požadujeme:, , *vyučení v oboru provozní elektrikář nebo jiného technického zaměření, * znalost vyhlášky č. 50/1978 Sb. §6, * řízení spolupracovníků, * základní znalosti na PC, * komunikativnost, * dobrý zdravotní stav, * ochota pracovat ve směnném provozu, , ZAMĚSTANCŮM POSKYTUJEME:, , FINANČNÍ HODNOCENÍ A BENEFITY, *Motivující finanční ohodnocení, *13. mzda, *Odměny akcionáře, *Stabilizační příspěvek 10000 Kč, *Příspěvek na dojíždění, *Příspěvek na penzijní / životní pojištění 750 Kč, *Příspěvky na stravování, *Příspěvek na zotavenou, *Příspěvek do firemní cafeterie, , OSTATNÍ BENEFITY:, *5 týdnů dovolené, *Bezúročné půjčky pro zaměstnance, *Firemní akce pro zaměstnance, *Slevové prodejní akce, *Prodej občerstvení v chemickém areálu, *Zázemí skupiny Agrofert, *Pomoc zaměstnancům v nouzi, *Zvýhodněné tarify mobilního volání, *Zvýhodněné pojištění. Pracoviště: Lovochemie, a.s., Vinická, č.p. 775, 289 03 Městec Králové. Informace: Libuše Tomanova, +420 702 007 942.


Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

OBRAZEM: Na příměstském táboře hrály děti cirkus

Městec Králové - „Já jsem Shrek a budu mít svého oslíka!“ hlásil hned při příjezdu redaktora na příměstský tábor chlapec se zelenými tykadly. Dopoledne se totiž skupina dětí chystala na svá vlastní cirkusová vystoupení. A tak na zahradě základní školy byli k vidění klauni, slon i akrobatky s obručemi.

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokáže operační středisko středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT