Peklo na zemi! Tak charakterizují současné počasí mnozí obyvatelé Nymburska. Asi nejvíce si mohou stěžovat lidé žijící v lázeňském městě. Tam naměřili v pondělí absolutní republikový teplotní rekord: 38,4 stupně Celsia.

„Musela jsem jezdit autem a takovou výheň jsem nezažila,“ konstatovala Poděbraďačka Olga Havránková.

Martyrium prožívají také například zaměstnanci poděbradských skláren. U pecí teplota vyšplhá nad padesát stupňů. Poděbradští skláři ale neměli takové štěstí, jako například zaměstnanci skláren v Nižboru. Prezident společnosti Jiří Rűckl zrušil kvůli vedrům od pondělí odpolední směny. „To my si dovolit nemůžeme, jedeme v nepřetržitém provozu. Samozřejmě zaměstnanci dostávají pití,“ řekl šéf odborů Jaromír Žatečka.

S vedrem se nepotýkají pouze lidé. Horko je také domácím miláčkům a zvířatům v zoologických zahradách a koutcích. „Kropím zvířata třikrát denně a často jim vyměňuji vodu. Například výra jsem před sluncem musel úplně schovat,“ uvedl provozovatel pátecké minizoo Miroslav Dubina.

Překvapivě klidný a ničím nerušený den zažili hasiči na Nymbursku. I přes relativně vysoké riziko včera do čtvrt na pět odpoledne nezaznamenali ani jeden výjezd. To záchranka si nemohla na nedostatek práce stěžovat. Kolapsy především starších lidí je zaměstnávali vrchovatou měrou.

Podle meteorologů se teploty kolem 30 stupňů budou na celém území pohybovat až do pátku. Ve čtvrtek ale mají přijít bouřky místy doprovázené krupobitím, silným větrem a dalšími nebezpečnými jevy. Výhled na víkend a první polovinu příštího týdne je milosrdný pro ty, kteří vysoké teploty těžce nesou: teploměry by měly ukazovat maximálně 25 stupňů.