Parkoviště a místa k parkování. To je v lázeňském městě už léta velký problém. Naprostý nedostatek míst je ve čtvrti Žižkov, která se počtem obyvatel neustále rozrůstá, a tak řidiči stojí, kde se dá.

Obyvatelé Žižkova nejsou se situací spokojeni. „Je to hrůza, v Jižní se vesele parkuje i na zákazu a z obou stran na chodnících. Nová místa by to chtělo jako sůl,“ vyjádřil se Žižkovák Karel Mikeš.

Problém si prý poděbradská radnice uvědomuje a chystá stovku nových parkovacích míst. Hotová by mohla být už příští rok. „Situaci chceme změnit,“ potvrzuje starosta Zíta.

Čtvrť Žižkov je vlastně město ve městě, s prudkou výstavbou v posledních letech a tedy hustě zalidněn. Parkovacích míst tady dostatek jen tak nebude.
Jediné větší parkoviště je na spojnici ulic Kunštátská a Jeronýmova, v samotné Kunštátské a hlavně Jižní ulici se parkuje na chodnících. Chodci tu nemůžou projít a musí na silnici.

„Na poslední Radě jsme projednali předběžný plán na 100 parkovacích míst na Žižkově právě v této lokalitě, tedy Kunštátská, Jeronýmova a Jižní. Existuje prozatím pracovní studie,“ uvedl na středeční tiskové konferenci starosta.

Uvažovaná parkovací plocha v Jeronýmově ulici je v zeleném pásu směrem na Pátek a v Kunštátské za posledním domem k hranicím pole. „Kdyby to bylo hotové včera, je pozdě. Reálné dokončení je ale v průběhu příštího roku,“ zaprorokoval si starosta.

Kolik budou nová parkovací místa stát, bude podle Zíty jasné až v době, kdy bude město znát potřebný objem prací. „Jde především o terénní práce a pokládku prorůstové dlažby,“ upřesnil Zíta.

Město má také rozjednanou stavbu dvoupatrových garáží v lokalitě Kunštátská – Jeronýmova. Od dodavatelské firmy ale nemá podle starosty v této chvíli všechny podklady.

Na setkání Žižkováků s představiteli města padl také návrh na zbourání bývalé samoobsluhy v Kunštátské.