Zamezit přístupu lidem do vodních prvků. To je předmětem vyhlášky, kterou schválilo město.

Park je zkolaudován necelý měsíc. Nejvíce lákají návštěvníky a hlavně rodiny s dětmi právě vodní atrakce.

Podle vedení města však musela radnice už několikrát řešit neukázněnost lidí. „Lidé tu skáčou oblečení do velkých bazénů. Na sandálech mají písek a tím zanášejí filtry. Je to také technický problém,“ řekl zastupitel Miloš Mikolanda.

Kromě vodotrysků, které budou i nadále sloužit k osvěžení hlavně pro děti, tak návštěvníci parku nesmí vstupovat do kanálu, kudy protéká voda a kde se objevuje v současných vedrech nejvíce dětí. Úplně omezený je vstup do bazénů.

Tato část parku Pod Valy byla přitom koncipována jako oddychová a měla suplovat dětské hřiště, po kterém volala veřejnost v Poděbradech. Jinak jsou totiž v lázeňském parku jakékoliv volnočasové aktivity zakázány.

„Měla by být takovým dětským hřištěm, děti si tu můžou hrát všude, v kanále se cachtat nebo si pouštět třeba lodičky. Byla počítána jako pobytová část, tedy například, že studenti mohou v uličkách hrát i petanque,“ řekl hlavní architekt parku Tomáš Jiránek. „Bylo by opravdu nešťasné, kdyby do kanálu zakázali dětem přístup jenom proto, že tam někdy vlezou,“ myslí si Jiránek.

Podle něj se možná město až polekalo, kolik si tu hraje dětí. „Je to jen a jen na vhodné formulaci. Ale například v bazénech se lidé koupat nesmí. To opravdu není aquapark,“ poznamenal architekt.

Maminky jsou z nového vodního světa nadšené a omezení je mrzí. „Přišlo mi geniální, že si tam mohly děti hrát a volně běhat. Nějaké omezování je nesmyslné,“ řekla například maminka Michaela Lounková.

Město už na místě osadilo cedule, kde vymezuje, kam je vstup zakázán. Týká se to právě i oblíbeného kanálku. „Děláme to hlavně pro bezpečí lidí. A voda v kanálku je také chemicky ošetřená, což znamená, že by mohla způsobit i vyrážku,“ řekla místostarostka města Jiřina Soukupová. Město se tím ale v podstatě i chrání pro případ, že by se na místě stal nějaký úraz.

Městská policie v tuto chvíli má v ruce konkrétní dokument na neukázněné návštěvníky. „Může je v tuto chvíli už třeba pokutovat,“ uvedl starosta Lubomír Zíta.