Dlouhá léta byl ostrov u hydroelektrárny v sousedství zdymadla úplně nepřístupný. Teď se chce město pokusit toto unikátní místo zpřístupnit.

„Po schůzce se zástupci Povodí Labe zůstáváme optimističtí,“ řekl starosta Lubomír Zíta. Podle něj se Povodí k vybudování klidové zóny vyjádřilo kladně, na písemné stanovisko ale radnice ještě čeká.

To ale není všechno. Město podle Zíty chce na ostrově vybudovat otáčivé hlediště, podobné jako je v Českém Krumlově. „Diváky doveze otáčivé hlediště právě tam, kde se na scéně bude něco dít. V plánu je i hřiště pro děti a samozřejmě lavičky,“ vysvětlil starosta.

Přístup by ovšem neměl být neomezený, ale ohraničený provozní dobou. Oplocená by byla část, která vede od zdymadla, jinak je ostrov „oplocen“ vodou. V Čechách je takový unikátní ostrov napříkla v Praze na Žofíně či v Hradci Králové.

Až se vyjádří Povodí Labe, začne se zpracovávat projekt. „Zažádáme do konce srpna o stavební povolení, pak máme šanci získat peníze z Evropské unie,“ uvedl Zíta.

Rozpočet je šest až sedm milionů korun. Otevřít veřejnosti by se ostrov mohl v příštím roce nebo nejpozději v roce 2009. Město uvažuje i o zpřístupnění Zámecké zahrady, která se momentálně otevírá veřejnosti jen po dobu konání kulturních akcí.