Konec řádění lázeňského maniaka? Podle zatím zjištěných informací to tak vypadá. Po policejním zátahu z noci na včerejšek uvízli v síti dva cizinci, konkrétně Rumuni. „Podle mých informací policisté chytli a prošetřují v souvislosti s těmito případy dva cizince,“ potvrdil starosta Poděbrad Lubomír Zíta. První muž radnice je o průběhu vyšetřování informován přímo policií.

Strážci zákona však informaci oficiálně odmítají potvrdit. „Případ velmi intenzivně vyšetřujeme, proběhla i mimořádná opatření. Prozatím více informací sdělit nemůžeme,“ řekl zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák. „Nechceme a nebudeme nic tajit. Naopak, veřejnost bude první, kdo se o výsledcích tohoto mimořádného případu dozví,“ doplnil policista.

Všichni však dále důrazně varují, zejména ženy a dívky, před nočními procházkami o samotě.

„Sám mám z podobných zpráv strach, i když jsem chlap. Pokud někdo někoho napadne železnou tyčí, jako se to stalo v prvním případě dívce u nádraží, pak je člověk bezmocný,“ konstatoval Zíta.

Na svém varování trvají i policisté. „Jakýkoli pokus o obtěžování nahlaste bez prodlení policii,“ vyzývají nymburští kriminalisté.

Podle zatím spekulativního scénáře dívky napadl vždy jeden člověk, zatímco druhý přihlížel zpovzdálí a „kryl mu záda“. Není vyloučeno, dokonce je pravděpodobné, že útočník není duševně zdravý a bude se muset podrobit psychiatrickému vyšetření.

Situaci by policistům také mohla komplikovat jazyková bariéra.

První otřesný případ zaregistrovali policisté 26. května u poděbradského nádraží, kde byla napadena sedmadvacetiletá dívka železnou tyčí a pod pohrůžkou dalšího násilí přinucena k sexuálním praktikám. Podobně dopadla dívka
v parku u Husovy ulice minulý víkend.

Třetí oběti z Fűgnerovy ulice se podařilo před nejhorším utéct. Všechny však stačil násilník okrást. Po posledním přepadení, které se odehrálo v noci z pondělí na úterý, uspořádala policie v noci na včerejšek důkladnou razii. Právě jejím výsledkem by měly být dva zadržení a podezřelí Rumuni.