V Domově důchodců Luxor se v úterý konalo slavnostní otevření vzdělávacího a denního centra. S ním se oficiálně otevřelo i komunitní centrum pro lidi se sníženou soběstačností a moderní rehabilitační středisko.
„Ve vzdělávacím centru se bude vzdělávat pečovatelský personál. Časem do těchto prostor chceme zavést ve větším rozsahu semináře napřiklad pro studentky zdravotní školy v Nymburce,“ řekl ředitel Luxoru Jan Chalupa.
Plány Luxoru míří však ještě dál. V dalších etapách se počítá s rozšířením jídelny, vybudováním čítárny, audio centra a salónků, které by sloužily jako návštěvní místa.
Vzdělávací centrum už navázalo spolupráci se zdravotní školou a mateřskými školami.
„Centrum funguje od 4. září. Měly tu už seminář studentky zdravotní školy v Nymburcez oboru ošetřovatelství. Chystáme také setkání dětí z mateřinek se seniory. Společně budou něco vyrábět,“ uvedla vedoucí vzdělávacího centra Vlasta Dubinová.
V suterénu domova je nově vybavené rehabilitační centrum. To poslouží absolventům seminářů k praktické výuce. „Zařízeni jsme tu pro cvičení ve skupině nebo jednotlivě. Máme tady pro částečně imobilní klienty chodítko, dále polohovatelné masážní vany a elektroléčbu,“ vyjmenovala rehabilitační lékařka Pavlína Fričová s tím, že je prozíravé vybudovat bezbariérovou rehabilitaci přímo v domově, tedy v prostředí, které klienti dobře znají.
Komunitní centrum už sice přes rok funguje, oficiálně ho však v domě otevřeli také v úterý. Tato místnost se stolem, kuchyňkou a počítačovým koutem slouží pro lidi se sníženou soběstačností. „Pracujeme tu s lidmi s krátkodobou pamětí, nacvičujeme s nimi orientaci. Nabízíme jim i různé pomůcky, které jim usnadňují život. Jsou to například berle nebo navlékač ponožek“ uvedla terapeutka Anna Hrochová.