VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová kanalizace: město stále jen sepisuje závady

PODĚBRADY -Místo provozu nové kanalizace v příměstských částech stále jen sepisování závad. A že jich je. Dodavatel slibuje, že všechny odstraní. Poděbraďáci ale přestávají věřit.

25.7.2007
SDÍLEJ:

Místo provozu nové kanalizace v příměstských částech stále jen sepisování závad. A že jich je. Dodavatel slibuje, že všechny odstraní. Poděbraďáci ale přestávají věřit.Foto: Deník/ Petr Bělka

Tak zase nic. Město chtělo začátkem měsíce spustit do zkušebního provozu kanalizaci v Přední Lhotě a Polabci. Ta měla být hotová už přes půl roku. Zjistilo ovšem další pochybení při dokončovacích pracech dodavatelské firmy VCES. Sepíše tedy seznam závad i tady. Původně měly být závady sepisovány pouze ve Velkém Zboží a Kluku, kde je situace zoufalá. Kamerové zkoušky provede firma Vodovody a Kanalizace Nymburk (VaK).

„Zmonitorované jsou zatím kompletně části Přední Lhota a Polabec. Dokonalou inventuru předložíme k řešení generálnímu řediteli dodavatelské firmy VCES Miroslavu Boštíkovi,“ řekl starosta Lubomír Zíta.

V současné době probíhají kamerové zkoušky v Kluku a Velkém Zboží, kde dřívější průzkum objevil nejvíce chyb jako například evidentní protispády nebo prosaky, které mohly ohrozit spodní vodu.

Podle starosty budou seznamy závad předávat dodavateli stavby průběžně. „Nechceme to udělat najednou, vyhodnocených chyb je opravdu hodně,“ uvedl Zíta.

Veřejně se od začátku zapeklité situace ozývají obyvatelé Velkého Zboží. Ti si stěžují na nekvalitní práci dodavatelské firmy. „Jímku mi na dvoře jenom zaházeli hlínou a odešli pryč. Má být přejezdová a zabetonovaná. K tomu nedošlo,“ stěžoval si například Oldřich Černý z Nádražní ulice.

Za pravdu mu dává i starosta. „Rozhodně takové ukotvení není v souladu s normou,“ potvrdil Zíta.

Během července má tedy VaK zmonitorovat zbylé úseky, které ještě nekontroloval.

Město předá postupně VCESu kompletní seznam závad písemně. „Sejdeme se na přelomu července a srpna. Do konce srpna budeme požadovat odstranění těchto závad, abychom v září mohli kanalizaci zprovoznit,“ dodal Zíta.

Firma VCES se na nedávném zasedání zastupitelstva zavázala odstranit na základě seznamu všechny závady.

„Máme zájem, aby kanalizace mohla být v co nejkratší době převzata městem,“ tvrdil v rozjitřené atmosféře zasedání, kterého se zúčastnila i řada obyvatel města, ředitel VCESu Boštík.

Poděbraďáci, kterých se kanalizace týká, však dávali hlasitě najevo, že slibům už moc nevěří. Dočkají se konečně
v září funkční kanalizace?

Poděbrady spolu s dodavatelem prověřují kanalizaci v Polabci (uveřejnili jsme 18.7.)

Zástupci města spolu s dodavatelem stavby kanalizace v příměstských částech města, firmou VCES, sepisují závady k odstranění. Hotová kanalizace je totiž stále nefunkční. Město určilo termín ukončení soupisu do 31. července. „Přítomen je i budoucí provozovatel Vodovody a Kanalizace Nymburk (VaK). Máme za sebou Přední Lhotu, nyní prohlížíme přípojky v Polabci,“ uvedl včera místostarosta Tomáš Kalenda. Po ukončení soupisu závad v této lokalitě na ně čeká ještě druhá etapa. „Ta se týká příměstských částí Velké Zboží a Kluk. Tam poslední kamerové zkoušky odhalily 80 procent chyb na zkoumaných vytipovaných místech,“ řekl Kalenda. V srpnu začne VCES zjištěné závady postupně odstraňovat. Město doufá, že kanalizace bude konečně fungovat od září.

ZVEŘEJNILI JSMEVÁM VRUBRICE ČTENÁŘ-REPORTÉR:

Ulice „Na Orné půdě“ v Poděbradech

Poslali jste nám na reporter.nymbursky@denik.cz

V loňských komunálních volbách byli někteří občané v Poděbradech, ale i v Nymburce překvapeni porážkou tehdejší koalice ODS a ČSSD, která osm let vládla na poděbradské radnici.
Pro jiné to bylo zákonité vyústění některých tehdejších jejich rozhodnutí. Poukáži na jedno z nich.
Tehdejší vedení města se rozhodlo pojmenovat tři ulice v prostoru za zemědělskou školou, kde se v zahradách začaly stavět vilky. Nic proti tomu, ale bylo by asi nejen potřebné, ale i nutné, kromě pověšení tabulek na drátěné ploty, něco udělat s podkladem těchto “lázeňských“ ulic.
Všechny tři ulice byly založeny na orné půdě. Zahradkáři si postupně nanosili písek a jiný materiál, aby mohli po dešti na zahradu chodit bez holinek. Tato úprava vystačila i pro příjezd osobních aut.
Před dvěma roky se začaly vedle jedné z těch tří cest “Šantlové“, stavět 4 bytové domy s 96 bytovými jednotkami. Doprava materiálu se vedla asfaltovou Kozinovou ulici.
Když ta byla pro vybudování kanalizace pro tyto 4 domy uzavřena, přesunula se veškerá doprava do oněch tří zahradkářských ulic: Chládkové, Hlaváčové a Šantlové, které používala nejen stavba, ale i Technické služby města Poděbrad, kterým bylo rozkopáním Kozinovy ulice znemožněno přímé spojení s městem.
Když se bývalé vedení města probudilo stížnostmi na zcela zdevastované ulice, nechalo na jejich okraj umístit dopravní značky Průjezd zakázán, které nebyly zcela respektovány. Souběžně s tím byl vybudován příjezd k Technickým službám a ke stavbě podél železniční trati.
Bylo to nutné, poněvadž po vybudování kanalizace v Kozinově ulici bylo zjištěno, že nebyla provedena kvalitně a silnice musela být kvůli opravě znovu rozkopána. Stavba domů se chýlí ke konci - téměř s ročním zpožděním.
Postup zemních úprav je veden tak, že těžké stroje, které ji provádí, již nemohou vyjet a pohybovat se Kozinovou ulicí, kde jsou již položeny chodníky, a vše se děje tedy na druhé straně v Šantlově ulici. Ta byla tak zničena, že v jednom jejím úseky zapadl do bahna i stavební stroj, který sám nemohl vyjet. Přitom všechny tyto strázně spojené s příjezdem k zahrádkám by se daly lehce vyřešit. Jen kdyby se chtělo.
Stavební firma by mohla postupně upravovat úseky oněch tří ulic, které byly rozježděny. Sama od sebe to neudělala, ani nevyslyšela prosby zahrádkářů. Nebo město samo by mohlo firmu pokutovat za zničení veřejného prostranství, případně se dohodnout o nápravě.
Ještě je třetí možnost. Město stavební firmě zaplatí za opravu poničených částí a může k tomu použít ty peníze, které jim zahrádkáři zaplatili za více než půl století v daních za pozemky. Vše jde, když se chce.
Nevyužitou zde zůstala síla tisku, kdy fotografie igelitových fóliích, zachycených na sousedních ovocných stromech, rozházených polystyrenových zateplovacích desek po okolí znovu překopané Kozinovy ulice a nekvalitní práce, by byly vděčným novinářským počinem. Není vyloučené, že i dnes by se něco podobného ještě vyskytlo a našlo.
Vladimír Červenka

Vaše téma: problematika nefunkční kanalizace ve Velkém Zboží

Poslali jste nám na reporter.nymbursky@denik.cz

Reakce na problematickou kanalizaci ve Velkém Zboží - otevřený dopis je adresovaný řediteli dodavatelké firmy VCES.
Vážený pane JUDr. Boštíku, s politováním musím konstatovat, že krédo vaší firmy nekoresponduje s prací vašich podřízených. Jak je patrno na fotografiích, tak mým stavebním plánům stojí VCEStě firmaVCES. Pokud si přečtete níže uvedenou korespondenci a prohlédnete fotografie, tak zajisté pochopíte, proč mám takové mínění.
Fotografie zobrazují stávající situaci na mém pozemku ze dne 10. července 2007, která tu ovšem takto panuje už od března. Tehdy po mě Váš zaměstnanec anebo zaměstnanec firmy Vaší firmou najaté, pan Ing. Procházka, požadoval podepsání protokolu, že práce byly řádně dokončeny a dotčený pozemek byl uveden do původního stavu.
Montáž plastové jímky byla provedena tak, že přišel dělník s lopatou, vykopal jámu, strčil do ní jímku a zase ji zahrabal. Chápu, že je to úsporné řešení, avšak odporující všem stavebním zásadám, daným pro montáž takovýchto zařízení.
Existuje tu totiž velké riziko, že dojde k vyplavení jímky spodní vodou, která je v naší lokalitě zvlášť vysoko z důvodu přítomnosti řeky Labe (sousedovi naproti už se údajně boulí dno té jímky).
Jímka má být navíc přejezdová pro osobní automobil. To znamená, že je posazená na betonové desce, naplněná vodou, obetonovaná a navrchu osazená železobetonovou roznášecí deskou se sítí, ve které bude teprve usazen poklop. Podle původních záměrů Vašich zaměstnanců, měl být pouze usazen na plastovou jímku, s čímž jsem z pochopitelných důvodu nesouhlasil.
Dosti mě překvapilo, že na radnici v Poděbradech je vyvěšena projektová dokumentace, která jasně říká, jak má být jímka usazena. Ale zřejmě ten dělník, co to u nás doslova zahrabal, dokumentaci neviděl. Byl jsem přítomen na mimořádném zasedání zastupitelstva města Poděbrad dne 3. července, kde jste sliboval, že firma VCES všechny nedostatky odstraní. Tak prosím o sdělení, kdy se na mém pozemku objeví pracovníci firmy VCES a dají vše do pořádku. Prosím vyjma pana Ing. Procházky, toho už bych na svůj pozemek nepustil.
Stávající situace velice komplikuje život mě i mému sousedovi, panu Ing. Trnkovi, který je na tom podobně. Byl rovněř přítomen na zasedání 3. července a osobně Vám předával soupis nedostatků, shledaných na našich pozemcích. Děkuji za jakoukoliv informaci.
Oldřich Černý, Poděbrady
25.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ sk. B. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP sk.B, zodpovědnost, spolehlivost, flexibilita;, , Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Adam matyásko, Zahradní, č.p. 181, 289 31 Bobnice. Informace: Adam Matyásko, +420 739 200 320. Služby - Služby Kadeřník 16 000 Kč Kadeřníci KADEŘNÍK / KADEŘNICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uchazeč musí být vyučen nebo mít rekvalifikační kurz v oboru kadeřník/kadeřnice., , Náplň práce: stříhání pánské, dámské, dětské, barvení a melírování vlasů veškerými technikami a další služby s tím spojené., , Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Kadeřnictví magic hair, Poděbradská, č.p. 1037, 288 02 Nymburk 2. Informace: Jana Kysilková, +420 739 315 012. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 28 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ NÁKLADNÍCH AUTOMOBILU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz skupiny C, E, , Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky od 9:00 hod.. Pracoviště: Unispo bezno s.r.o.- provozovna, Poděbradova, č.p. 1623, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Miroslav Plch, +420 774 571 177,774 175 474. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 27 000 Kč Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) ELEKTRIKÁŘ, VEDOUCÍ SMĚNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru elektrotechnika nebo v příbuzném oboru; znalost elektroinstalací strojů a mechanických součástí strojů; znalost čtení elektrotechnické a strojírenské dokumentace; dobrá znalost práce s PC, MS Office a s technicky zaměřenými programy; schopnost lokalizace závady na strojním zařízení; zkoušky dle vyhl. 50/78 Sb min. § 6; manuální zručnost; chuť a schopnost učit se nové věci; dobrá komunikace. , , Zaměstnanecké výhody: stravování v závodě; 5 týdnů dovolené; stabilní zaměstnání, program Benefit Plus, karta Multisport., , Zájemci se mohou hlásit telefonicky 325 600 645, 720 999 876 od 7:00 - 15:00 hod. nebo na e-mail: placha@podebradka.cz.. Pracoviště: Poděbradka, a.s., Nymburská, č.p. 239, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Lenka Plachá, +420 325 600 645,720 999 876.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

VIDEO: Zdrogovaný motorkář skončil v rybníce

Pavel Pažout vydal svoji prvotinu.
3

První knihu vydal muž z Lipníku v 72 letech!

Polabské hůry budou nově chráněným územím

Střední Čechy – Přerovská hůra, Semická hůra a hůra u Bříství se stanou zvláště chráněným územím. Celkem se jedná o výměru 22,5 hektaru. Rozhodli tak radní Středočeského kraje.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Napadení záchranářů není vzácné. Útočníci je někdy i pokousají

Střední Čechy - Snaží se chránit lidské životy, ale nedá se říct, že by jim to někdy jejich okolí usnadňovalo. Napadení záchranářů není ničím výjimečným, vysvětluje jejich mluvčí Petra Effenbergerová. Hlášená napadení letos byla čtyři, s agresivitou pacientů se ale záchranáři setkávají prakticky denodenně.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT