Rekonstrukce fasády Jubilejního domu je posledním krokem k dokončení celkové přestavby budovy na zdravotní středisko přístupné všem. Na projekt, jehož realizace odstartovala koncem roku 2008, město získalo sedm a půl milionu korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Do celkových nákladů na bezbariérové úpravy a rekonstrukci domu město doplatilo přes šest set tisíc korun.

Dokončení fasády, jejíž návrh se neobešel bez zásahu památkářů, se posunulo kvůli dlouhé zimě. „Konkrétní fasádní práce nebylo možné zahájit během mrazů, s čímž se počítalo a dokončení se posune do konce dubna,“ sdělila místostarostka a koordinátorka projektu Jiřina Soukupová. „Lidé najednou říkají, že ani nevěděli, jak je ta budova hezká,“ pochvaluje si prokouknutí domu místostarostka.

Jubilejní dům prokoukl navenek, je také funkční zevnitř? Nové podlahy, čekárny, toalety pro pacienty a především výtah do třetího patra, který už je v provozu, mají zajistit pohodlí a bezbariérový pohyb. Původní hlavní vchod, který je momentálně uzavřený, zůstane. „Zároveň bude pacientům sloužit zadní bezbariérový vchod s rampou, s ním sousedí prosklený vchod pro výtah,“ popsala odborná poradkyně projektu Valentina Lisková.

Do nových podkrovních ordinací se pacienti vypraví na rehabilitační oddělení nebo za kardiologem, který se přestěhoval z druhého patra, ze sousedství plicního oddělení. Tam jej vystřídá urologie.

Dnes modernizované zdravotní středisko bylo původně jedním z větších dvorců na poděbradském předměstí. S příchodem lázeňství začali budovu využívat jako penzion pro lázeňské hosty a jako ubytovna sloužila až do devadesátých let.

„Dům koupila Nemocenská pojišťovna soukromých úředníků v Praze, přestavěla ji a slavnostně otevřela k desátému jubileu samostatnosti republiky,“ osvětluje název etnografka z Polabského muzea Jana Hrabětová. Kolem roku 1992 vystřídaly ubytovnu státních lázní ordinace.