Plovoucí ostrov z PET lahví se skákadlem. Přesně taková netradiční atrakce bude vítat letošní návštěvníky poděbradského koupaliště Jezero od zahájení sezóny. Sběr stavebního materiálu probíhá už nyní, na stavbě ostrova se tak může podílet každý nadšenec a ekolog.

Provozovatel Jezera Karel Liska chystá na letošní sezónu originální novinku. Ostrov s trojúhelníkovitým půdorysem bude plavat zhruba třicet metrů od břehu. „Vzhledem k tomu, že ponese skákací atrakci, musí být bezpečná hloubka vody pod ostrovem čtyři metry,“ vysvětloval zaníceně Liska s tím, že taková místa už mají na vodní ploše určená.

Jak má samotný ostrov vypadat? Válce z uzavřených PET lahví budou spojeny montážní pěnou a futrálem. Lahve v pěti vrstvách mají mít vysokou výtlačnost a unést až třicet lidí. Záleží také na velikosti ostrova a ta zase na množství nasbíraných lahví. Buď bude jedna strana měřit deset nebo patnáct metrů. Na dřevěném platu bude potom připevněno skákadlo, popřípadě další atrace. Ostrov bude připevněn k betonovým kotvám a nad skotačícími skokany bude bdít přímo na ostrově plavčík.

Provozovatel Jezera a autor nápadu se prý nechal inspirovat Francií, kde PET lahve používají jako stavební materiál. Do projektu se může zapojit každý, kdo doma třídí odpad nebo alespoň plasty a nebo s tím může právě začít. Všem sběratelům nesešlapaných PET lahví s víčkem (1,5 a 2 l) jsou denně otevřené dveře Jezera a každou neděli probíhá sběr také před Domem dětí a mládeže Symfonie Poděbrady v ulici Za Nádražím ve 13 hodin.

Plastový ostrov má vyplout na jezero 29. května, před Dnem dětí, takže na oficiální zahájení sezóny 8. června už bude v plném provozu. V příštích dnech se k projektu v Nymburském deníku ještě vrátíme s grafickým obrázkem modelu ostrova.