Ve středu došlo na zastupitelstvu k „palácovému převratu“. Vedení radnice bylo na návrh první místostarostky Jiřiny Soukupové (Rovnost šancí – RŠ) odvoláno, s ním i městská rada. Starostou se stal téměř přesně po roce opět Jozef Ďurčanský (ODS). Někteří zastupitelé za Poděbradské fórum (PF) to považují za divadelní představení s předepsaným scénářem.

„Byl to předem připravený scénář paní Soukupové. Ona předtím deklarovala duhovou koalici, nepředpokládal jsem, že to dopadne takhle. Její výtky na naši adresu jsou přehnané a jednostranné,“ řekl odvolaný místostarosta Tomáš Kalenda (Poděbradské fórum).

Samotná Soukupová navrhovala do nové rady několik zastupitelů z Poděbradského fóra, ale všichni odmítli. „Mrzí mě, že se k tomu Poděbradské fórum takto odmítavě stavía nejsou ochotní pracovatv radě. Musíme přestat politikařit,“ vyjádřila se Jiřina Soukupová, která iniciovala výpověď koaliční smlouvys PF a popsala spolupráci s nimi za neprůhlednou.

Podle Kalendy bylo Fórum na zastupitelstvu zaskočené jejím vývojem. „Paní Soukupová navrhovala do nové rady i mě, ale v tu chvíli nešlo na nabídku kývnout. Vnímali jsme to jako komplot,“ nechal se slyšet Kalenda.

Ten ale nezakrývá, že po dohodě s kolegy z PF se rozhodli, že budou usilovat o zbylá čtyři místa v radě. „Nebudeme striktně přecházet do opozice a plivat kolem sebe špínu. Usilovat o místa v radě budeme, uvažujeme i o kandidátovi na post prvního místostarosty,“ uvedl zastupitel Kalenda.

Volba prvního místostarosty totiž ve středu nevyšla. Dvakrát navržená Jiřina Soukupová totiž neprošla. Paradoxně se tak z postu vyšachovala pro tuto chvíli sama. Návrh na odvolání se totiž týkal i jí samotné. „Nestojím o nějaké vysoké místo, chci věcnou debatu, jde mi hlavně o Poděbrady,“ dodala Soukupová.

Jan Kaňka, zastupitel, který v komunálních volbách získal ve městě nejvíc hlasů za PF, vidí neúspěch ve špatné komunikaci mezi RŠ a PF. „Paní Soukupová špatně pochopila svou pozici a zajímala se o věci, které nebyly v její kompetenci. Je to zrada dvou damz Rovnosti šancí, cítím to jako obrovskou prohru,“ řekl Deníku Kaňka.

Ten si nemyslí, že by účastv radě něčemu prospěla. „Budeme vždycky přehlasováni. Uvažujeme ale o kandidátovi na místo prvního místostarosty. Je jím bývalý starosta Lubomír Zíta,“ uvedl Kaňka.

Místostarostka Emílie Třísková (ČSSD), vzešlá z aktuálního hlasování, se na vývoj na radnici dívá střízlivě. „Je to vyústění současné situace. Dovedu si představit spolupráci s PF, ale musíme si určit jistá pravidla,“ vyjádřila se Třísková.

Nové vedení města, zvolené zastupiteli 31.11.2007

starosta: Jozef Ďurčanský

místostarostka: Emílie Třísková

Členové Rady města:Jozef Ďurčanský
Emílie Třísková
Pavel Keller
Martin Baumgartner
Romana Husáková