Odchod z ODS. To je čerstvý krok starosty Poděbrad Jozefa Ďurčanského, který s místním sdružením Občanské demokratické strany spojil posledních osmnáct let svého působení na radnici. Jako vedoucí odborů, zastupitel města a starosta. Jaký důvod stojí za tímto náhlým rozhodnutím?

Jozef Ďurčanský k poslednímu březnu 2010 nezaplatil členský příspěvek, což je jednodušší ze dvou cest, jak stranu opustit. „Bylo to z mé strany naprosto neplánované rozhodnutí, neměl jsem v úmyslu skončit v ODS, ale zařídil jsem se podle situace,“ sdělil Nymburskému deníku Ďurčanský s tím, že jej místní vedení nechce ani na posledním 27. místě aktuální kandidátky.

Místopředseda poděbradské ODS Zdeněk Souček nechtěl postoj místního sdružení blíže komentovat. „Odchod starosty ze strany bylo čistě jeho rozhodnutí a uskutečnil jej podle platných stanov,“ uvedl Souček a doplnil, že starosta kandidoval, ale v tajné volbě nezískal potřebné hlasy pro umístění na listině kandidátů pro podzimní komunální volby 2010.

Připustil také, že se názorově rozešli v otázce nájmů sportovních klubů v Poděbradech. Od výpovědí z nájmů klubům vydaných vedením radnice se místní sdružení ODS v únoru písemným vyjádřením oficiálně distancovalo.

Podle Pavla Drahokoupila z vedení poděbradské ODS se jednalo snad o jediný názorový rozchod mezi starostou a sdružením. „Nemáme a neměli jsme v úmyslu podnikat jakékoli kroky proti dokončení volebního období starosty Ďurčanského,“ upřesnil stanovisko sdružení Drahokoupil s tím, že starosta zachová postoje ODS.

Pro Jozefa Ďurčanského se prý vnitřní vztah ke straně nemění a doufá, že se nezmění ani osobní vazby. „Vždy jsem zastával dlouhodobé a neměnné názory a postoje. Myslel jsem si, že bych ještě mohl být pro ODS prospěšný, třeba i na jiné pozici,“ řekl starosta, který si nechá do podzimních komunálních voleb čas na rozmyšlenou. Poté se rozhodne, zda bude ve své politické kariéře nadále pokračovat. Podle jeho slov ale rozhodně není člověk, který by musel ze židle starosty spadnout rovnou do rakve.