Šest interních pedagogů, osmdesát spolupracovníků a tisícovka dětí, rodiče a další návštěvníci tvoří společnost plnou otevřených a tvůrčích, sociálních vazeb. Právě za těmi a kvůli atmosféře bezpečí a svobody sem chodí lidé od dvou do šestaosmdesáti let. V nové budově s oblými rohy v ulici Za Nádražím zázemí během pěti let vytvořili.

Sousloví dům dětí a mládeže snad ještě někomu připomene pionýrské domy, ale chybně. Nyní se jedná o středisko volného času, příspěvkovou organizaci Středočeského kraje, která spadá do zájmového vzdělávání. Cílem příspěvkové organizace tedy není jen poskytnout útočiště dětem školou povinným po výuce, což je vzhledem k současné počítačově a televizně sedavé či drogové a extremistické době důležité.

Snaží se ale navíc o zábavu a zájmovou činnost formou školy hrou. „Ráda bych zachovala a dále rozvíjela jistý přesah naší činnosti, což je otevřennost dospělým, kteří si k nám mohou přijít odpočinout i s dětmi, zacvičit si nebo jen posedět u kávy,“ má vizi ředitelka DDM Symfonie Poděbrady Eva Píšová. Není snad ze společenského hlediska podstatné setkávání a spolupráce generací?

DDM zahrnuje také přespolní spolupracovníky, kam dojíždí pedagog. Během roku organizuje desítky akcí, oficiální olympiády, výtvarné dílny, příměstské tábory, víkendové akce, dále jim školský zákon ukládá osvětovou činnost, tedy besedy, individuální činnost a navíc spontánní aktivity, kdy děti mohou přijít a třeba v domě jen sedět. Sedmou činností, dannou školským zákonem, je organizace soutěží a přehlídek dětí a žáků.

Do paradoxní a do budoucna možná nebezpečné situace se ale středisko volného času dostává ve chvíli, kdy má vykonávat a vykazovat sedm zákonem stanovených činností, nicméně finance od Středočeského kraje získává pouze na jednu z nich a pouze na žáky a studenty. „Kdykoliv během roku můžeme otevřít nový kroužek, ale na jeho provoz už peníze nedostaneme,“ říká ředitelka Eva Píšová a dodává, že z poplatků zaplatí provoz budovy, ale na pedagogy už nic nezbyde.

Počty dětí v kroužcích průběžně stoupají a s ním i zájem o volnočasové aktivity. Poptávka ze strany společnosti tak roste, zároveň tlak ze strany zřizovatele na široký záběr, ale středisko přitom neví, na co další rok vlastně získá prostředky. Stejnou situaci sdílí a snaží se momentálně řešit všech dvacet krajských i městských středisek volného času ve Středočeském kraji.