Jubilejní dům se po roční rekonstrukci změní na bezbariérové zdravotní středisko. Stavební cvrkot by měla vystřídat vánoční atmosféra, nejpozději úpravy interiéru potrvají do konce roku. Do nového roku přesáhne oprava fasády a výměna oken. Budova naproti poště má v lázních své místo už desítky let. Víte například, odkud se vzal její název?

Hotové je v současnosti podkroví, kde vzniknou tři nové ordinace se zázemím pro lékaře a dvě čekárny. Novinkou v budově bude výtah do třetího patra. Dokončuje se zmenšení plynové kotelny související s přemístěním toalet pro pacienty do druhého patra. Pro bezbariérový pohyb probíhají úpravy podlah a hlavního vchodu. „Práce se provádí za provozu ordinací, po domluvě s lékaři. Podlahy se dělají mimo ordinační hodiny nebo o víkendech,“ vysvětlila odborná poradkyně projektu Valentina Lisková s tím, že středisko už do konce roku nebude uzavřeno.

Do jara příštího roku se mimo plány posune rekonstrukce exteriéru Jubilejního domu. „Fasádu bude nutné opravit podle kritérií památkového ústavu,“ upřesnila místostarostka Jiřina Soukupová. Zároveň dojde v lednu k výměně oken, a to v rámci údržby budovy Městskou realitní.

Po Novém roce se předpokládá otevření všech ordinací. Celkové náklady přesáhnou osm milionů korun, z nichž 92,5 procenta činí dotace z evropského fondu pro regionální rozvoj. Na rekonstrukci fasády ještě není vybraná firma.

Dnes modernizované zdravotní středisko bylo původně jedním z větších dvorců na poděbradském předměstí. S příchodem lázeňství začali budovu využívat jako penzion pro lázeňské hosty a jako ubytovna sloužila až do devadesátých let. „Dům koupila Nemocenská pojišťovna soukromých úředníků v Praze, přestavěla ji a slavnostně otevřela k desátému jubileu samostatnosti republiky,“ osvětluje název etnografka z Polabského muzea Jana Hrabětová. Kolem roku 1992 vystřídaly ubytovnu státních lázní ordinace.