Po dlouhé cestě za svobodným životem našla barmská rodina Neu Zaw nový přístav a zázemí v Poděbradech. V poslední lednový den přijal hlavu rodiny na radnici starosta Poděbrad Ladislav Langr a přivítal jej vřele v zimním počasí.

Před politickým režimem v Barmě utekla rodina do Malajsie a dnes prozatím bydlí v sociálním integračním zařízení v Ústí nad Labem. Bývalé vedení Poděbrad se ozvalo na výzvu o pomoc při začleňování utečenců v našem prostředí a společnosti.

Barmští rodiče jsou maximálně vděční za pomoc a střechu nad hlavou, také kvůli svým dvěma dětem předškolního věku a třetímu, které se má narodit po polovině února. Se stěhováním do lázeňského města počkají právě až po porodu, otec si byl v pondělí byt v bytovce na kraji města prohlédnout.
Prvních šest měsíců v novém bydlišti bude rodině nápomocná místní sociální pracovnice. Sourozenci začnou chodit do poděbradské mateřské školy a tatínek chce začít co nejdříve pracovat.

Děti by se češtinu mohly naučit rychleji, pan Neu Zaw nastoupí do Technických služeb města Poděbrady, kde může pracovat manuálně a postupně snižovat svůj jazykový handicap.

Barmaská rodina nemá být žádnou zátěží, naopak se chce začlenit a přispívat k rozvoji společnosti. „Kromě finančního zajištění rodiny je důležité navázání sociálního kontaktu a učení se jazyka,“ vyjádřil za pana Neu Zaw vděk Petr Novák z ministerstva vnitra, které spolupráci zprostředkuje.

Město získá dotaci na vybavení bytu pro barmskou rodinu a navíc dotaci na infrastrukturu. „Děkujeme za otevřenou náruč, pomoci si moc vážíme a nechceme zklamat vaší důvěru. Věřím, že Bůh to tak chtěl a zařídil,“ promluvil Barmánec s překladem ředitelky Barmského centra v Praze a jedné ze dvou překladatelek z barmštiny v České republice Sabe Amthor Soe.

Zároveň jejím prostřednictvím požádal přítomného poděbradského probošta Mons. Vladimíra Hronka o posvěcení bytu. Rodina se hlásí k římsko – katolické církvi, takže se jich místní probošt ujme po duchovní stránce, případně se dohodnou na jistých výjimkách.

Barmská rodina prochází těžko představitelnou změnou a žádá město o trpělivost, což starosta naprosto chápe. „Tak jako dříve pomáhaly vyspělejší země nám, dnes je pro nás samozřejmé pomoci,“ vyjádřil spoluúčast Ladislav Langr a vyjmenoval dvě výhody Poděbrad pro barmskou rodinu: teplé podnebí a zvyk Poděbraďáků na přítomnost exotických studentů z vysokoškolských kolejí.

Barmská rodina, která našla nový domov v Poděbradech, má možnost navštívit své krajany v Osečku a nově také ve Staré Boleslavi.