Velkolepé oslavy se chystají ve městě na příští rok. Pracovně ho nejen v Kulturním a informačním centru (KIC) nazývají Rokem Poděbrad. Oslavy se přesunou i do Prahy a přímý přenos z nich odvysílá televize ČT 24.

A o jaká výročí, že to vlastně běží? „Je 550 let od zvolení Jiřího z Poděbrad českým králem, 100 let lázní a 785 let od první zmínky o Poděbradech,“ připomněl jednatel KICu Ladislav Langr, který je otcem myšlenky.

Oslavy se rozprostřou do celého roku. Lidé se mohou těšit na populární kapely, tradiční mažoretky i další mimořádné akce jako je například malování na laminátová srdce.

V souvislosti s výročím krále Jiříka se chystají oslavy i na víkend 10. a 11. května do Prahy na Náměstí Jiřího z Poděbrad. „V dobových kostýmech přijede král Jiří s královnou v podání profesionálních herců, přítomno bude také 100 kostýmovaných zbrojnošů. Z této oslavy odvysílá televize ČT 24 hodinový vstup,“ poodhalil Langr.

Ve skromnějším provedení se oslavy krále Jiříka odehrají v Poděbradech 7. května, v den jeho korunovace.

Lázeňské kulatiny se budou slavit téměř každý víkendv průběhu roku.

Tématicky budou dny věnované například dětem nebo různým handikepům. „Celý svátek má zahájit houslista Pavel Šporcl s pražskými filharmoniky. V jednání jsou skupiny jako Kryštof nebo Mig 21,“ vyjmenoval Langr.

Mimořádná je i akce malování na srdce. „Laminátová srdce rozdáme institucím, firmám a osobnostem a požádáme je, aby je po svém pomalovala. Pak je vystavíme v parku a uvažujeme i o putovní výstavě. Rádi bychom ji vyvezli i za hranice republiky,“ uvedl Miloš Novák z KICu.

Oslavy města spojí KICs rozhlasovým festivalem Prix Bohemia Radio. „Rozhlas je o 700 let mladší, než Poděbrady. Na základě tohoto ´srovnání´ vznikne i rozhlasový pořad,“ řekl Langr.

Na posledním zastupitelstvu se schvalovala deklarace oslav a neobešla se bez připomínek. „Je to jen rámcový návrh, měli bychom ho podpořit,“ řekl například Miloš Mikolanda.

Podle místostarostky Jiřiny Soukupové chyběly v deklaraci ekonomické údaje. Ty musí Langr předložit na chystaném zastupitelstvu příští středu.
„Oslavy budou stát více, než 1 milion korun. Deklarace je potřebná pro případné sponzory nebo nabídku agentury, která by oslavy připravila,“ řekl Langr.