Legendární topolová alej vedla v jedné části od historické vodárny v Neumannových sadech směrem ke křižovatce ulic Na Skupici, Palackého a Na Hrázi. V těchto místech alej přerušila frekventovaná výpadovka na Hradec, za ní ovšem stromořadí pokračovalo napříč Tyršovými sady, kde končila poblíž tenisových kurtů.

Alej byla jedním ze symbolů města a odstranění vysokých stromů výrazně změnilo ráz této poděbradské části. Ale jiná možnost neexistovala. „Chvíli to bude v těchto místech vypadat smutně. Nicméně je to nezbytný krok. Stromy dožívají, hrozí jejich pád. Dokonce ke dvěma či třem pádům už došlo,“ řekl ještě před vykácením aleje místostarosta Ladislav Langr.

Podle jeho slov dojde do roka k náhradní výsadbě. Na místě vznikne opět alej, kterou budou obdivovat další generace. Už ale nepůjde o topoly. Místo nich bude vysazeno 61 dubů letních, jejichž kmínky budou mít v době výsadby velikost obvodu 18 centimetrů. Vytvoří pyramidální koruny a od sebe budou vzdáleny 7 metrů.

Zároveň také dojde k opravě chodníku, který vede částí aleje v Tyršových sadech.

Ve fotogalerii nabízíme srovnání, jak to v místech vypadalo krátce před vykácením aleje a jak se místo změnilo po odstranění stromů.

Jak to na místě vypadalo letos v únoru:

Alej topolů vedoucí od tenisových kurtů v Tyršových sadech až k vodárně v Poděbradech půjde ještě v únoru k zemi. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický