O tom, že v Nymburce za slíbených 400 tisíc korun vyroste Dog park v Drahelické ulici, jsme už informovali. Dostane se však i na další projekty z našeho regionu. Radovat se mohou sportovně založení lidé z Poděbrad. Radnice dostane peníze na stavbu takzvaného workoutového hřiště nedaleko nyní opravované haly Bios na labském břehu. Hřiště bude vybaveno různými cvičebními prvky. „Výhodou této lokality je, že se nachází vedle frekventované cyklostezky Poděbrady – Nymburk. Toto místo může sloužit ke zvyšování fyzické připravenosti nejenom obyvatel, ale také všech návštěvníků města Poděbrady,“ vysvětlil starosta Jaroslav Červinka.

V Lysé nad Labem opraví hřiště v centru města. To aktuálně vykazuje zásadní nedostatky. Leží mezi ulicemi Masarykova, Sokolská a Legionářů u prodejny potravin. „Konstrukce pískoviště se již viditelně rozpadá, umístění je v rámci kompozice náměstí nevhodné. Na hřišti chybí lavičky pro rodiče, dnes sedávají na hraně pískoviště,“ poznamenala radní Karolína Stařecká. Město dostane na opravu požadovaných 400 tisíc korun. Přitom právě na oblast Lysé a okolí kraj vyčlenil možnou částku 1,6 milionů korun. Další zájemci o peníze na projekty se však nenašli.

Uspěly i menší obce

Projekty však podaly i některé obce a vzhledem k výše zmíněným zkušenostem až na jednu výjimku také uspěly. Kostelní Lhota úspěšně bojovala o podporu hned pro dva projekty. Jejich názvy srozumitelně vypovídají, o co v nich jde: Zřízení komunitního centra v Kostelní Lhotě a druhý Rozsviťme kostel v Kostelní Lhotě. Na každý z těchto projektů dostane obec 400 tisíc korun.

V Budiměřicích za 200 tisíc korun vybudují zookoutek se stádem osmi koz a ovcí. „Chtěli bychom přetvořit nevyužitou členitou travnatou plochu na kraji obce na pastvinu pro ovce a kozy. Část prostoru byla léta využívána jako místo pro černou skládku. Obec místo vyčistila a snaží se ho udržovat, ale z důvodu členitosti to je velmi náročné. Rádi bychom z projektu zakoupili 8 kusů ovcí a koz, materiál na ohradu a přístřešek, napáječku a krmný žlab,“ píše se o projektu. V Dymokurech uspěli ve snaze o pořízení tří defibrilátorů za 178 tisíc. Jeden bude sloužit přímo v Dymokurech, další pak v Černé Hoře a Svídnici, které patří pod spádovou obec.

Koutečtí mohou vybudovat bezbariérový přístup do budovy Obecního úřadu. Přibude plošina s madlem, stříška a úprava vstupu vhodná pro osoby s pohybovým omezením. V budově bude bývalá šatna zrekonstruována na WC pro invalidy. Dostanou necelých 350 tisíc korun.

Jediným projektem z regionu, který neuspěl a peníze nezíská, je snaha o záchranu keltského oppida v Dobšicích.