Noční bouřka minulý týden znamenala málem tragédii v rodině kalousů ušatých žijících v malé obci Žabonosy mezi Pečkami a Kouřimí. A také spoustu práce pro poděbradské zvířecí záchranáře z Huslíku. Silný vítr totiž způsobil, že z hnízda na stromě vypadla všechna čtyři mláďata krásných sov.

Minimálně pro dvě z nich by mělo vypadnutí z hnízda fatální následky. „O dvě se starala matka. Seděla u nich a zahřívala je. Další dvě však byla z jejího dosahu a byla v době našeho příjezdu velmi prochladlá,“ popsal situaci Luboš Vaněk, vedoucí stanice na Huslíku.

Proto se na místě museli rozhodnout, jak situaci řešit. „Ta nejmladší byla zcela prochladlá, a tak jsme je museli převézt k nám do stanice. Dvě větší jsme po menším stromolezeckém výkonu vrátili do hnízda,“ řekl Vaněk. Dvě starší sůvata tedy zahřívá a krmí jejich matka přímo na hnízdě, další dvě jsou v péči na Huslíku. Jak jim chutná krmení od náhradních rodičů, se mohou zájemci přesvědčit na videu.

Krmení dvou mláďat kalousů vypadlých z hnízda v Žabonosech. Takto se o ně starají na Huslíku. | Video: Luboš Vaněk

Díky zásahu záchranářů tak zřejmě ze všech čtyř nyní trochu opelichaných mláďat vyrostou krásné sovy. A všechny se budou pohybovat ve volné přírodě. „Až se mláďata zotaví, budou vypuštěna do přírody. Stejně jako desítky dalších kalousů, kteří se k nám na jaře do stanice každý rok dostávají,“ uzavřel šéf stanice na Huslíku.