Přesná výška hladiny není jistá, Povodí Labe stále od stavby lávky pro pěší v Nymburce nezprovoznilo čidlo, díky kterému se výška hladiny řeky pravidelně objevuje na jeho názorné mapce. Nicméně s výjimkou nejnižší části pravobřežní cyklostezky, která je zároveň zámeckým nábřežím v Poděbradech, převážně řeka zůstávala ve svém korytu. „Mírně zasáhla do cyklostezky u Kovanic, ale jinak je to v pořádku,“ konstatoval v úterý dopoledne starosta nymburských dobrovolných hasičů Zdeněk Vocásek, který místa kolem řeky projížděl a kontroloval.

Kvůli podmáčenému terénu a nebezpečí pádu stromu na nymburském Ostrově vydala nymburská radnice po poledni varování nedoporučující „vstupovat do Parku Ostrov v blízkosti Starého Labe. V průběhu dne může docházet k uzavření jednotlivých mostů,“ informovala radnice pomocí sms zpráv přes místní Infokanál.

Více starostí měli v Poděbradech, kde v části pod zámkem vyrostla i mobilní protipovodňová stěna. V místech, kde stěna má chránit přilehlé domy, tak zásadně vodu zbrzdila. Ta se dostala pouze na louku pod zámkem a část cyklostezky poblíž mola sloužícího jako nástupní plocha pro výletní loď Král Jiří.

Cyklostezka byla v Poděbradech uzavřena jednak od čističky odpadních vod u statku směrem ke sportovní hale. Na další pásku pak pěší či cyklisté narazili u pivovaru, kde před polednem také zasahovali hasiči. „Nepořádek, který s sebou řeka s takovým průtokem přináší, se začal zadržovat o nové přístaviště. Proto hasiči místo pročistili, aby to samotné přístaviště nijak nepoškodilo. Jednalo se o preventivní zásah,“ řekl Rostislav Štěpán, referent krizového řízení poděbradské radnice. V praxi hasiči odstraňovali části kmenů a větví, které voda přinesla a zasekávaly se právě o nové molo přístaviště před poděbradským pivovarem.

Přehled aktuální hydrologické situace v České republice najdete ZDE.

Podle slov krizového referenta a předpovědí hydrologů měla řeka kulminovat během odpoledne. Očekával se vzestup v řádu maximálně 20 centimetrů. V dalších dnech by pak podle všeho měly hladiny řek klesat.

Už před polednem se také zastavil vzestup hladiny dvou menších řek – Mrliny a Cidliny. Mrlina ve Vestci kulminovala mezi jednou šestou ranní, kdy se držela na 194 centimetrech, což značilo druhý povodňový stupeň. Během dopoledne pak pomalu začala klesat a kolem druhé odpoledne měla 188 centimetrů, čímž se vrátila na první povodňový stupeň.

Cidlina v Sánech, Libici a Opolanech se držela během úterý těsně pod 220 centimetry. A i když velmi pomalu stoupala, dosažení nejvyššího povodňového stupně, který je na 230 centimetrech, se nepředpokládalo.