Už ve 14 hodin se sešlo výrazně obměněné zastupitelstvo v jednacím sále poděbradské radnice. Schůzi zahájil dosavadní starosta Ladislav Langr. Jednání sledovaly desítky místních přímo v sále, další pak u internetového přenosu. Očekávala se po osmi letech výměna starosty a vznik nové koalice s nejtěsnějším poměrem hlasů 11:10.

Po formálních procedurách došlo na samotnou volbu, která probíhá veřejně pomocí hlasovacího zařízení. Na starostu byli z úst zastupitelů navrženi tři muži: Radek Smejkal (Pro občany Poděbrad), Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady) a Jaroslav Červinka (STAN s podporou KDU – ČSL). Vše se nakonec odehrálo podle připraveného scénáře. Smejkal i Langr získali deset nově opozičních hlasů, kandidát nové koalice Jaroslav Červinka získal potřebných 11 hlasů a stal se novým poděbradským starostou. „Znamená to pro mě řadu práv i povinností, ale především velkou zodpovědnost. A tu jsem připravený přijmout,“ řekl ve svém úvodním projevu a ujal se řízení schůze.

První místostarostou se po dalším hlasování stal Roman Schulz (ODS), který podle výsledku hlasování získal i dva opoziční hlasy. Druhým místostarostou byl zvolen Miroslav Holas (Naše Poděbrady).

Rozruch nastal při volbě předsedů finančního a kontrolního výboru. Bývá zvykem, že post předsedy kontrolního výboru obsazuje zástupce opozice. Současná koalice však navrhla svého kandidáta Miroslava Káninského (Naše Poděbrady) a opoziční kandidát Ladislav Langr při volbě neuspěl. To se okamžitě stalo terčem kritiky. „Vnímám to jako snahu nové koalice, aby ji opozice nemohla koukat při jejím konání pod ruce,“ řekl k tomu Langr.

Zvolena byla pochopitelně také nová Rada města. Bude sedmičlenná a kromě starosty a místostarostů v ní usednou Helena Štrobl Syrovcová (ODS), Zdeněk Havlas (STAN), Miroslav Káninský a Pavel Bažant (oba Naše Poděbrady).

Lysá: starostou zůstává Otava

Ostré spory provázely už ustavující jednání zastupitelů v Lysé nad Labem. Opoziční zastupitel Petr Eliška (Kulturně!) kritizoval fakt, že hned první jednání má 30 bodů a řeší se na něm problémy, které na ustavující schůzi nepatří.

Samotná volba vedení města pak byla v režii vznikající koalice ČSSD, ODS, ANO 2011 a hnutí Naše Lysá. Na rozdíl od Poděbrad probíhala tajně a ještě před jejím konáním se strhla debata o netradičním navrženém rozložení vedoucích představitelů. Koalice totiž navrhla, aby vznikly dva posty neuvolněných místostarostů a post jednoho uvolněného radního. Když opozice požadovala zdůvodnění, proč právě takový systém a kdo bude mít jakou agendu na starosti, dostalo se jí odpovědi, že to bude předloženo na příštím zastupitelstvu. „Vy nás v tuto chvíli nutíte hlasovat o podobě vedení, kterou nechápeme a nevíme, proč byla vybrána právě taková varianta. A programové prohlášení také nemáme,“ kritizoval Eliška. „Máme to rozmyšlené, všechno budete mít k dispozici na dalším jednání,“ slíbil Jiří Havelka (ODS).

V tajné volbě pak byl podle očekávání zvolen starostou Karel Otava (ČSSD), který získal 9 hlasů z 15 možných. Neuvolněnými místostarosty se stali někdejší starosta Jiří Havelka (1. místostarosta) a Romana Fischerová (ANO 2011, 2. místostarostka). Pětičlennou Radu města doplnili Karolína Chudobová (ČSSD) a Josef Kolman (Naše Lysá).

Sadská: trvá koalice s komunisty

Ustavující shromáždění se konalo také v sále sadského kina. Ani tady však nedošlo na výrazné překvapení. Starostou zůstává Milan Dokoupil (Společně pro Sadskou). „Nakonec jsme se rozhodli nezřídit post druhého místostarosty, takže pro příští volební období bude jediným uvolněným místostarostou Jakub Barták,“ řekl staronový starosta Milan Dokoupil. Místostarosta je ze stejného sdružení.

Členy Rady byli zvoleni Věra Pospíšilová (Společně pro Sadskou), Karel Skřivánek (KSČM) a Markéta Snopková (KSČM). „Dá se předpokládat, že na pozici radního ještě dojde ke změně. Včerejšího jednání se ze zdravotních důvodů nezúčastnil Václav Frank (KSČM), který je v lázních. Po jeho návratu se stane členem Rady a nahradí svoji kolegyni paní Snopkovou,“ uvedl Dokoupil.

NOVÁ VEDENÍ MĚST
Poděbrady
starosta Jaroslav Červinka (STAN)
místostarostové Roman Schulz (ODS), Miroslav Holas (Naše Poděbrady)

Lysá nad Labem
starosta Karel Otava (ČSSD)
místostarostové Jiří Havelka (ODS), Romana Fischerová (ANO 2011)

Sadská
starosta Milan Dokoupil (Společně pro Sadskou)
místostarosta Jakub Barták (Společně pro Sadskou)