Ještě před budovou domova velvyslankyni neformálně přivítal ředitel Jaromír Novák. Přítomen byl rovněž tajemník velvyslanectví Michal Hromádka.

Jak už se v Luxoru stalo tradicí, došlo na klasický ceremoniál, při kterém je host je vítán chlebem a solí. Následoval společný přípitek a sborový popěvek Živijó. Diplomatka ve svých slovech nejprve vyjádřila poděkování za milé přijetí, potom krátce představila svoji životní dráhu a svoji zemi, hovořila o své rodině a o vztazích mezi naší zemí a Irskem.

„Česká republika a Irsko jsou sice zeměpisně hodně vzdáleny, ale často cítím, že názorově k sobě máme docela blízko. S úctou obdivuji dlouhou a bohatou českou historii, poznávám zdejší kulturu a tradice, ale hlavně moc ráda poznávám obyčejné lidi. Taková setkání nás hodně obohacují, a proto jsem také přijela k vám, do Poděbrad,“ vysvětlila Cliona Manahan.

Dále se ještě zmínila o postavení žen ve společnosti, o systému sociálního zabezpečení a pečování o staré lidi v Irsku. Závěrem odpověděla na zvídavé otázky, které přicházely ze strany seniorů.

Další zastávky: sklárny a škola

Den Irska pokračoval stylovým obědem. Kuchařky připravily národní speciality jako je polévka kukuřičný chowder, dále irish stew, což je hovězí se zeleninou a bramborem. A nakonec se jako dezert podával sladký chlebíček barmbrack. Po skončení návštěvy v Luxoru se chystala diplomatka zavítat do skláren Bohemia, na městský úřad a do Hotelové školy.