Jak je v domově zvykem dočkala se tradičního staroslovanského uvítání, tedy chlebem a solí. Následoval společný přípitek doplněný klasickým popěvkem Živijó!

„Máme radost, že k nám přijela zástupkyně významné země Balkánského poloostrova. Někteří z nás Rumunsko navštívili, buď pobřeží Černého moře nebo nějaké pohoří, ostatně známé jsou mnohé tamější přírodní krásy,“ řekl ředitel Luxoru Jaromír Novák.

Videoprojekce i tématický oběd

Diplomatka nabídla krátkou videoprojekci, při které představila důležité rumunské zajímavosti. Ve svých slovech připomněla dlouholeté a historické přátelské styky či vazby mezi našimi zeměmi, zmínila i komunitu Čechů žijících od první poloviny 19. století v oblasti Banátu.

Se zájmem si pak prohlédla pokoje, které senioři obývají. Kuchařky v Luxoru připravily oběd s typickými rumunskými specialitami, například polévku čorba de burta, tedy dršťkovou s česnekem, nebo ardei umplutti, což jsou papriky plněné mletým masem, rýží, cibulí a kořením.

Setkání na radnici

Návštěva poté pokračovala na městském úřadě, na kterém při této příležitosti zavlála rumunská vlajka. Významného hosta přivítal nejen starosta Jaroslav Červinka, ale i oba jeho zástupci Roman Schulz a Miroslav Holas.

Během rozhovoru došlo na mnohá témata včetně historie, současnosti, kultury a sportu. Starosta připomněl, že Poděbrady získaly certifikát a prapor Evropské město sportu roku 2023.

Diplomatka se zapsala do pamětní knihy města a krátce si prohlédla nádvoří poděbradského zámku. A na závěr své návštěvy zavítala na kolonádě do hotelu Chariclea Společnosti Lázně Poděbrady.