Nejen vznik velkého kulturního centra v horních patrech Růžového slona je aktualitou ohledně nových prostor pro různá představení, koncerty, či společenské akce typu svateb v Poděbradech. Naproti Pentagonu u nádraží se má ještě letos proměnit bývalá kotelna v Hakenově ulici na nové komunitní centrum. Architekt Vojtěch Jelínek ukázal i vizualizace, jak by se zejména uvnitř měly stávající industriální prostory proměnit.

Kotelna v Hakenově ulici dříve sloužila jako výtopna pro okolní domy včetně velkého paneláku, k němuž je stavebně napojená. Svoji původní funkci už dávno ztratila a vnitřní prostory jsou neupravené a nevyužívané. Zvenku zdobí bývalou kotelnu výrazné graffiti.

Naproti Pentagonu u nádraží se má ještě letos proměnit bývalá kotelna v Hakenově ulici na nové komunitní centrum. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Stavba se má proměnit především v interiéru. „Uvnitř vidíme v současné době luxfery a stropní konstrukce. V podobném industriálním stylu bychom chtěli budovu zachovat,“ řekl místostarosta Miroslav Holas. Jeho slova potvrdil architekt Jelínek. „Bude tady potřebné zázemí pro produkci a diváky. Z hlediska prosvětlení bude existovat několik variant, jak s tím prostorem pracovat. Zůstane určitě prosvětlení pomocí luxfer, ovšem bude také možné vytvořit zatemnění v případě akce, která to bude vyžadovat,“ vysvětlil Jelínek.

Připravené je i řešení ohledně korekce zvuku. Jak už bylo řečeno, kotelna je stavebně napojena na přilehlý panelový dům a v bývalé kotelně se počítá i s hudební produkcí. „Provedli jsme testy hluku, který se šíří ven a do přilehlého domu. Připravíme stavebně technická opatření, abychom splnili všechny limity a provoz kotelny v budoucnu nepředstavoval problém pro okolí a obyvatele,“ konstatoval architekt. „Já věřím, že se se vším vypořádáme a brzy se společně sejdeme při otevření nového kulturního centra Kotelna Hakenova,“ doplnil místostarosta Holas.

close Vizualizace interiéru budoucího komunitního centra Kotelna Hakenova. info Zdroj: Město Poděbrady zoom_in Vizualizace interiéru budoucího komunitního centra Kotelna Hakenova.

Kotelnu mají po její rekonstrukci využívat mimo jiné žáci Základních uměleckých škol, senioři jako místo pro setkávání nebo spolky jako místo pro schůzování. Na malé scéně bude možné zahrát divadelní představení nebo představit hudební čísla, místo bude připraveno i pro svatební obřady.

Sál má mít kapacitu 120 osob, náklady včetně opravy vnějšího pláště a úpravy okolní zeleně jsou vyčísleny na asi 20 milionů korun.