„Sedmáci, pozor! Nástup v dvojřad!"

Tak velel včera po osmé ranní tělocvikář poděbradské Základní školy Václava Havla. Jeho mohutný hlas zněl tělocvičnou, která doslova voní novotou. Právě na této škole byly totiž přes prázdniny dokončeny dvě nové tělocvičny, které snesou ty nejpřísnější parametry a určitě patří k těm nejlepším v republice.

Projekt rekonstrukce tělocvičen byl zdárně dokončen 
i přes neskutečné komplikace, které jej od začátku provázely. Nejprve byl zbrzděn liknavostí státních úředníků 
z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten vydal své rozhodnutí, které znamenalo možnost spuštění díla až po dlouhých sedmi měsících. „V tomto případě úřední šiml zcela jednoznačně řehtal, celé to mohlo být dokončeno o sedm měsíců dříve," konstatoval starosta Ladislav Langr, který se také zúčastnil střihání pásky v jedné ze dvou nových tělocvičen.

Dalším téměř neřešitelným problémem pak byla neschopnost původní dodavatelské firmy dodržet termín a nakonec i celou rekonstrukci zvládnout. Jde o stejné sdružení, které pohořelo i na stavbě místního zimního stadionu. I z této přestavby tělocvičen muselo předčasně odejít a dílo dokončila jiná firma. „Děkuji řediteli školy Vlastimilu Špinkovi, který dokázal zvládnout situaci, kdy škola byla dva roky bez tělocvičny. Jako bývalý tělocvikář oceňuji i palubovku, která má ligové parametry," řekl místostarosta Ivan Uhlíř.

Obě tělocvičny jsou celé nové, beze změny zůstala prakticky jen jejich ocelová konstrukce. Nové jsou podlahy, obložení, klimatizace, zvuková technika, koše, i například časomíra využitelná nejen při basketbalových zápasech. „Jen se trochu bojím, že třeba hodiny nebo reproduktory jsou na stěnách nekryté. Přitom, jak někteří žáci hrají basket, by to ještě nějakou ochranu před zatoulaným balónem chtělo," poznamenal tělocvikář.

Celá akce stála přes 20 milionů korun a všechny peníze šly z rozpočtu města.

Starosta nakonec popřál školákům, aby se jim v tělocvičnách líbilo a chodili cvičit rádi. „Třeba z některých z vás vyrostou úspěšní sportovci, kteří pak budou tuto školu 
i město reprezentovat na té nejvyšší úrovni," doplnil Langr.

Prvňáci: každé ráno posedíme v kroužku

O několik pater výše, než stojí nové tělocvičny, se poprvé do svých tříd podívali také čerství školáci. Tedy žáci prvních tříd. Na Základní škole Václava Havla letos otevřely čtyři třídy pro nejmenší.

Před osmou ranní byly lavice ve druhém patře třídy 1.D obsazeny téměř beze zbytku trochu vyplašenými dětmi, před kterými stál u tabule zhruba stejný počet rodičů. Po prvním zvonění přesně v osm dorazila do třídy učitelka Kateřina Silbrníková. „Já bych poprosila všechny děti, aby si sedly za lavicemi tady na koberec do kroužku a chviličku si popovídáme. Ode dneška to tak budeme dělat každé ráno, kdy se tu sejdeme. Pěkně si nejdříve mezi sebou řekneme, co je nového," přivítala děti trochu netradičně paní učitelka.

Při dotazu, kdo měl před prvním školním dnem strach a špatně spal, se ukázalo, že právě paní učitelka měla kvůli trémě asi jako jediná neklidné spaní. Naopak při dotazu, kdo se těšil, vystřelila spousta dětských rukou nahoru.

Dva chlapci sedící v první lavici přímo před katedrou však podle svých slov nedočkavostí nepřekypovali. „Já se těším hlavně na angličtinu. Jinak mě teď nic nenapadá. Jo a taky na kamarády, to jo," svěřil se Denis Bělský. Spolusedící jeho slova v podstatě potvrdil. „Já jsem se moc netěšil, ve školce to bylo lepší. Ale tady na Denise jsem se tedy těšil," řekl Daniel Vocásek.

Pak už přišla na řadu první krátká pohádka čtená paní učitelkou Silbrníkovou. A seznamování se navzájem. 
I těmto malým prvňáčkům to tedy už začalo…