Na poděbradském nádraží se sešlo 17 účastníků, z toho většina členů houbařského spolku. Ti se vydali vlakem přes Nymburk do Ledeček, odkud pokračovali pěšky nad Viničnou Lhotu k okraji dubového lesa. Trasa dlouhá asi 10 km vedla po cestě okrajem lesa směrem ke Komárovskému rybníku. Na jeho hrázi se houbaři napojili na modrou turistickou značku a pokračovali po panelové cestě. Překročili jičínskou silnici a směřovali lesem k Jakubskému rybníku a železniční zastávce Činěves.

Čtěte také: Nymburk nezíská dotaci na další opravy sídliště

Na trase prohledali asi 10 lokalit v hustém mladém smrkovém porostu. A byli úspěšní, na všech vytipovaných lokalitách našli hojně rostoucí penízovku smrkovou, která fruktifikuje na smrkových šiškách nebo v jejich těsném okolí. Asi na polovině lokalit našli a vyfotografovali hvězdovky brvité a smrkové, které sice vyrostly vloni v říjnu a listopadu, ale pěkně zachovalé vydržely v lese celou zimu.

Na jedné lokalitě, u smrkového pařezu, našli první mladé plodnice jedlé třepenitky makové. V listnatém lese bylo hub o poznání méně, a tak houbaři využili přítomnosti Martina Šimka – znalce chorošovitých hub a dalších nelupenatých hub - a nosili mu větvičky listnatých stromů s různými druhy těchto hub. Určili tak například: rosolovku mozkovitou, černorosol uťatý, anýzovník vonný, choroš poloplástový a řasnatku. Nakonec se všichni sešli na nádraží v Činěvsi.

Další vycházku do lesa plánují poděbradští houbaři 8. dubna, kdy se vydají lužním lesem z Libice nad Cidlinou nebo z Velkého Oseka na Oseček.

Čtěte také: Stavba hudebního altánu se opět odkládá. Posune se o šest metrů