Poškození maleb není dílem vandalů, ale vlhkých stěn, které znehodnocují malby od samotného počátku. „Letošní úpravy se budou týkat chodeb na I. a II. nástupiště a nástupiště směr autobusové nádraží, instalace tří velkoformátových kreseb na lakované a odsazené mdf desky, opravy ploch východu směr Žižkov a vymalování vstupů z parku a podchodu na autobusové nádraží," vypočítávají stránky Města Poděbrady. Letošní úpravy mají vyjít na 125 tisíc korun bez DPH.

Poprvé vyzdobil Lukáš Kladívko stěny podchodu v roce 2009. „Kombinujeme výtvarné techniky od perokresby přes malování štětcem po sprej. Poděbradské motivy a motivy spojené s lázeňstvím jsme čerpali z archivu muzea," řekl tehdy Kladívko.

Původně panovaly obavy, aby umělecká díla brzy neponičili jiní sprejeři. To se nestalo, nicméně poškození originálních obrazů způsobuje zmíněná vlhkost.

Podchod je stále předmětem diskuzí místních. Ti si stěžují na neohleduplnost cyklistů, kteří místem projíždí velmi rychle, a podle některých vzhledem k pěším i nebezpečně.

Podchod se stal také místem několika napadení, z nichž některá byla brutální, jiná skončila krádeží, bitkou a vyšetřováním policie. Často jsou v hlavních rolích lidé pod vlivem alkoholu či drog. Při těchto situacích by mohly sehrát pozitivní roli nainstalované kamery.