„Službu zřídila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a to kvůli neustále narůstajícímu množství nepořádku v okolí a uvnitř areálu, pobytu bezdomovců v budově a opatrování majetku,“ píší neoficiální facebookové stránky města Poděbrady.

Zakázku na dozor v rámci poděbradského nádraží vyhrála stejná bezpečnostní agentura, která se stará například o pražské hlavní nádraží. Příslušníci ochranky budou na místě 24 hodin denně.

Pracovníci bezpečnostní agentury nemají žádné zvláštní pravomoci. V podstatě se jedná o běžného občana v uniformě. Přesto ale mohou efektivně vyřešit problematické situace, do kterých by se ostatní neodvážili vstoupit. I nadále bude důležitou roli v otázce bezpečnosti na nádraží plnit městská policie.

Místní v komentářích přítomnost ochranky jak vítají, tak zavrhují. „Vyhazování peněz. V Poděbradech je městská policie, pokud je na nádraží problém, proč tam nejsou v nějakých intervalech? Proč tam nedohlížejí na pořádek?“ ptá se Martin Kroupa.

Naopak Michal Louč opatření vítá. „Není všechno věcí policie. Buďme rádi, že SŽDC tahle věc vůbec zajímá a (zatím) se ji nějak snaží řešit,“ píše Louč.

Z jiných regionálních nádraží informaci o zavedení takové služby nehlásí.