Spíše teplejší a sušší. Tak by se ve srovnání s několika předchozími roky dal charakterizovat letošní listopad. Alespoň podle výsledků měření amatérských meteorologů z Velenky.

Asi stěží by dnes někdo při pohledu z okna byl ochoten uvěřit, že 1. listopadu bylo na slunci naměřeno 32,7 stupně!

Začátek měsíce byl ještě opravdu teplý. 5. bylo naměřeno i ve stínu ještě přes osmnáct stupňů. „Vypadalo, že letos zase žádná zima nepřijde. Mně by to tak docela vyhovovalo,“ nechala se slyšet žena z Městce Králové, která se děsí především zimního počasí na silnicích.

A právě to za pár dní přišlo. Druhá polovina listopadu už jevila výrazné zimní znaky včetně především dětmi očekávaného sněžení. „V listopadu jsme zaznamenali sněhové srážky celkem ve třech dnech. Není to nijak zvláštní číslo. Například loni chumelilo v devíti dnech, naopak beze sněhu byly listopady v letech 2001 nebo 2003,“ uvádí meteorologové z Velenky.

I díky více teplému úvodu listopadu a na druhou stranu mrazivému závěru měsíce dopadl z hlediska průměrných teplot listopad průměrně.
Nejchladnější noc zaznamenali Velenští 18. listopadu, kdy klesla rtuť teploměru na –5,1 stupně. Což je ve srovnání s jinými kouty republiky docela slušné teplo. Ale na to jsou už obyvatelé Nymburska zvyklí.

I další tabulkové údaje jsou typicky listopadové: zatímco nebyla zaznamenána ani jedna bouřka, o slovo se přihlásily ranní mlhy, a to v celkem devíti dnech. Třikrát bylo možné si po ránu sáhnout na jinovatku.

Už jsme zmínili, že sníh padal ve třech dnech. Doplňme tedy, že pršelo v deseti dnech, celkem spadlo, alespoň ve Velence, za měsíc 37 milimetrů srážek. Opět pro srovnání: loni to bylo 78 milimetrů, tedy více než dvojnásobek, předloni to bylo naprosto stejné číslo jako letos – 37 milimetrů.
Bohužel se opět zkrátil den. Přesně o jednu hodinu a 22 minut. Takže poslední listopadový den bylo možné zahlédnout slunce nad obzorem pouze 8 hodin a 26 minut.