Záchranáři vyjeli do terénu. Jen na Nymbursku hasiči registrují okolo stovky událostí. "Všichni jsou v terénu. Škody likvidujeme s pětihodinovým zpožděním," povzdechl si operační důstojník hasičů.

V Nymburce padaly stromy i střechy

Například v Nymburce se v sobotu krátce před desátou hodinou zlomil jeden ze smrků v parku v Havlíčkově ulici naproti Husovu sboru a jeho špička dopadla na zeď zahrady mateřské školy Sluníčko.

Silná vichřice strhla plechovou střechu u historické vodárny v Nymburce. Plechový kryt letěl několik metrů a zapíchl se do střechy rodinného domu. Jeho část zablokovala i ulici v Dlouhé třídě, kde museli dopravu řídit městští strážníci.

V Městci Králové poničila vichřice střechu nemocnice

Mnohem větší škody napáchal silný vítr v Městci Králové. Místní nemocnice přišla o část střechy a z pavilonů, do kterých zatékalo, muselobýt evakuováno 30 až 40 pacientů. Tibyli přesunuti do pokojů, které bouře nezasáhla. Další pacienti byli propuštěni do domácího ošetřování.

"Báli jsme se, že je konec světa. Z oken nebylo nic vidět, jen jsme slyšeli to hrozné hřmění a vítr. Neuvědomovali jsme si, co se děje, jen jsme měli hrozný strach," řekal pacientka Věra Vokurková.

Silný vítr poničil i areál místních drůbežáren a čerpací stanici.

Lidébyliz bouřky a vichřice očividně zmatení. "Lidé si pletli číslo na záchrannou službu s číslem na policii a hasiče. Z celého kraje volali na linku 155 s tím, že jim v ulici spadl strom nebo dráty elektrického vedení," uvedla Tereza Janečková z Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje.

Vítr napáchal škody i na silnicích. Například na dálnici D11 komplikovala provoz vyvrácená informační tabule a středová clona sloužící na lom světla.

Předpověď

Meteorologové očekávají další možnou vlnu silného větruběhemdne. Večer by se měla situace uklidnit.

Povodně na Labi v Nymburce zatím nehrozí

Na řadě míst se začínají zvedat hladiny řek, povodně však prý nehrozí. "Hladina Labe se v úseku Kolínska a Nymburska nepatrně navýší. Povodňový stav neočekáváme," sdělil Deníku Václav Jirásek, ředitel pro správu povodí. Podle údajů hydrometeorologického ústavu je hladiny řeky Labe v Nymburce na 105 centimetrech. První povodňový stupeň je vyhlášen u 230 centimetrů.

Vichřice si už v Čechách vyžádala dva lidské životy. Podrobnosti ZDE

Co dělat při vichřici

Co radí hasiči:

 • Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou. Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa.
 • Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.
 • Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek) které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
 • Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda trasa vaší jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, abyste neuvízli.
 • Ke spadlým drátům elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
 • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředních.
 • Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starým i dětem.
 • NEPODCEŇUJTE předpovídanou situaci a NEPŘECEŇUJTE vlastní síly, schopnosti a možnosti.
 • NEROZŠIŘUJTE poplašné a neověřené zprávy.
 • UVĚDOMTE SI, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku
 • Pokud je váš život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Energeticijsouv pohotovosti

Ve středních Čecháchv sobotu foukalnárazově velmi silný vítr a způsobil poruchy na vedení elektrického proudu.

"V oblasti středních Čech registrujeme 2 poruchy na velmi vysokém napětí 110kV (VVN), které nemají dopad na dodávku elektřiny domácnostem, 28 poruch na vysokém napětí (VN) a desítky poruch na nízkém napětí (NN). Bez dodávky elektřiny je na 500 trafostanic," uvedlatisková mluvčí ČEZu Ivana Vejvodová.

Poruchové čety postupně odstraňují poruchy na vysokém napětí a místy již na nízkém napětí. Poruchy elektřiny hlásili večernapříklad obyvatelé Pňova - Předhradí.

Aktuální předpověď počasí hlásí ina dnešekvelmi silný vítr, v terénu tak zůstávají posílené čety energetiků.

Ve středočeském regionu je od noci z pátku na sobotu v pohotovosti na 150 energetiků poruchové služby. Všichni tito pracovníci plus dalších asi 50 lidí z dodavatelských firem je v terénu a pracuje na odstranění poruch.

Zákazníci Skupiny ČEZ mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie využít následujících telefonických linek:
Zákaznická linku Skupiny ČEZ CZ CZ+420 840840840 Volat Volat
Poruchová linka Skupiny ČEZ CZ CZ+420 840850860 Volat Volat

neděle 15.00 - V oblasti středních Čech se situace vylepšuje, bez dodávky elektřiny je v současné době odhadem na 2700 odběratelů. Bez dodávky elektřiny je 40 trafostanic.

Poruchové čety již odstraňují poruchy na nízkém napětí jen na východě středočeského regionu – Kolínsko, Nymbursko, Kutnohorsko i stále přetrvávající poruchy na vysokém napětí.

Ve středočeském regionu je od páteční noci v pohotovosti na 150 energetiků poruchové služby. Všichni tito pracovníci plus dalších asi 50 lidí z dodavatelských firem je v terénu a pracuje na odstranění poruch.

Česká pojišťovna odhaduje, že jí klienti po sobotní vichřici oznámí zhruba pět tisíc škod za více než sto milionů korun

Česká pojišťovna očekává po vichřici Emma kolem pěti tisíc pojistných událostí za více než sto milionů korun.

"Během víkendu volalo na linku CZ+420 841114114 Volat zhruba desetkrát více klientů. Už v sobotu naši operátoři přijali kolem 700 pojistných událostí, v neděli dopoledne jsme v Klientském centru ČP zaznamenali dalších 600 případů, ale do večera tohle číslo ale bezpochyby ještě vzroste. Největší nápor očekáváme v pondělí dopoledne, proto také posilujeme počty operátorů, kterých už je více než 300," uvedl tiskový mluvčí Václav Bálek.

Ve středníchČechách odhaduje českápojišťovnakolem 1000 případů.Po loňském orkánu Kyrill likvidovala ČP přes 42 tisíc případů a klientům dohromady zaplatila 820 milionů korun.

Jak postupovat při pojistné události:


1. Pojistnou událost oznamte České pojišťovně prostřednictvím linky CZ+420 841114114 Volat .

2. Před vytočením tohoto čísla si připravte údaje, které za vás operátor po telefonu vyplní. Jde zejména o
· číslo pojistné smlouvy (není-li známo je třeba uvést rodné číslo osoby, která pojištění sjednala)
· stručnou charakteristiku škody ke které došlo
· kdy k této škodě došlo
· jaký je rozsah škody
· jaké je na vás spojení (telefon/mobil)
Pokud je dům neobyvatelný, uveďte prosím adresu, na které budete k zastižení.

3. Zamezte vzniku dalších pojistných událostí. S úklidem a opravami proto nečekejte až na příchod pracovníka pojišťovny, ale začněte hned. Ještě předtím však poškozené a zničené věci vyfotografujte.

4. Budete-li chtít vyplatit zálohu ještě před likvidací pojistné události, sdělte to prosím mobilnímu technikovi, který k Vám přijde udělat prohlídku. Standardní likvidace jinak probíhá na základě předložených faktur.

5. Odpovědi na dotazy, týkající se stavu vaší pojistné události, zjistíte prostřednictvím čísla CZ+420 841114114 Volat .