Vlna teplého počasí přišla v posledních dnech do Čech a potěšila také obyvatele Nymburska. Ti už od víkendu vzali útokem cyklostezky, zmrzlina se začala prodávat ve velkém, některé restaurace dokonce otevřely zahrádky.

Extrémní teploty potvrzují i měření meteorologů ve Velence. „Nejteplejší únorový den za posledních deset let byl v sobotu, kdy jsme naměřili 18,6 stupně Celsia. Zároveň máme za sebou pět dní v kuse, kdy byla teplota vyšší než 11 stupňů. To je také neobvyklé,“ řekldnes meteorolog Milan Kutý z Velenky. Navíc příliv teplého počasí měl právědnes vyvrcholit. Teploty se měly šplhat až ke 20 stupňům.

Velice frekventovaná bylaodpoledne asi nejvyužívanější cyklostezka mezi Poděbrady a Nymburkem, na které se objevili nejen cyklisté, ale i první in–line bruslaři.

Teplota se vyšplhala přes dvacet stupňů podle teploměru také na nymburském náměstí. U morového sloupu přes den odpočívala a vystavila se slunci řada místních i turistů. „Je to příjemné. Už aby bylo definitivně léto. Ale mám strach, že ještě mrazy a sníh mohou přijít,“ krčila rameny jedna z žen na náměstí. Podle jiné ženy z Městce je už ale zima skutečně minulostí. „Věřím, že už bude teplo. Na balkon jsem vytáhla houpací lavičku, takže už zima prostě nebude,“ říká s úsměvem.

Teplejší počasí vítá také ředitel nymburského pivovaru Pavel Benák. „Samozřejmě teplejší počasí podpoří celkový prodej piva. Pokud by už od teď bylo takto teplo, bylo by to fajn. V lednu prodej dost výrazně klesl,“ zhodnotil situaci Benák.

Jeho slova už některé restaurace vyslyšely a už během uplynulého víkendu umožnily svým zákazníkům posezení venku na zahrádkách. Například v restauraci U Šťastných. „Je to fajn, děti si dají se mnou venku limonádu, můžeme posedět celá rodina,“ uvedl jeden z konzumentů.