Závada na elektroinstalaci k televizi. Ta zapříčinila v sobotu požár zadní části domu v Budiměřicích, kde žili manželé s dvěma dětmi. Tříletý syn Nikolas se naštěstí vzbudil a šel oznámit mamince, že je v pokoji kouř. Za chvíli už v pokoji šlehaly metrové plameny.

Událost, která se stala jen tři dny přes Štědrým dnem, vehnala nejednomu z rodiny slzy do očí, vyburcovala ale 
i sousedy a ostatní, kteří začali rodině okamžitě pomáhat.

„Já přijel odpoledne, byl jsem pracovně pryč. Když jsem to viděl, normálně jsem se rozplakal," má živě v paměti Jiří Gorda, který v této části domu žije s manželkou Marií a syny Nikolasem a Maximem (7).

Paní Marie okamžitě vzala mladšího syna k rodičům, kteří žijí v přední části. Tam se požár nedostal.

Žár způsobil prasknutí francouzského okna do dvora, v domě tím vznikla obrovská díra. Dým zaneřádil kuchyň i obývák v patře. „Všechno je zničené, od toho požáru pořád škrábeme zdi. Velké štěstí bylo, že v bazénu na zahradě zbyla ještě voda, ihned jsme udělali řetěz a plameny začali hasit. Hasili jsme takto do příjezdu hasičů. To si neuvědomíte, jak rychle jsme vyčerpali vodu z bazénu, byli jsme rychlejší než čerpadlo," říká Jaroslav Kočí, tatínek paní Marie.

Ten je nonstop v montérkách a se svým zeťem makají na obnově bydlení. „Jme tu každý den do půlnoci i do jedné. Pak jdeme chvíli spát. Ale moc to nejde, mám to pořád před očima. Nechtěl bych to ještě někdy zažít," vypráví ještě plný emocí pan Kočí.

Rodina Gordových žije tedy u manželčiných rodičů. Je to prý taková ubytovna, ale jsou za ní vděční. „Synové spali první dvě noci u sousedů. Nevěděli jsme, zda se to ještě nevznítí. Hasiči vám při odjezdu předají protokol, kde stojí, že musíte místo hlídat ještě 48 hodin. Strop nás děsil, prolévali jsme ho vodou," vzpomíná na nedávné okamžiky Jiří Gorda i jeho tchán Jaroslav Kočí.

Vánoce připravili prý hlavně kvůli dětem. „O to jsme je nemohli připravit. Ještě že jsme měli nějaké dárky v autě, v domě nám všechny shořely," tvrdí pan Gorda, ale jedním dechem dodává, že je nejdůležitější, že jsou všichni zdraví.

Starší syn Maxim zůstal na noc na osudnou sobotu u prarodičů, protože usnul při pohádce.

Gordovým přišla velmi vhod i sbírka Farní charity z Nymburka. Tady kněz Jaroslav Krajl vyzval při mši v chrámu sv. Jiljí věřící, zda by nepřispěli rodině, která během chvíle přišla o všechno. „Pan Krajl nám přivezl 15 tisíc korun. To nás zachránilo, ihned jsme sehnali okno a tím dům uzavřeli. Nyní můžeme pracovat uvnitř. Moc všem lidem děkujeme," říkají svorně oba muži s dojetím v hlase.

Farní charita Nymburk tedy také bez nějakých dlouhých řečí okamžitě pomohla. „Na rodinu v Budiměřicích budeme vybírat ještě jednou," uvedl v pondělí člen charity Miloslav Buřil.

Solidarita se projevila i tím, že přicházeli lidé a pomáhali škrábat zdi, vynášet věci do kontejneru. Ženy si v pytlích odnesly prádlo, které zkouší vyprat. „Už nám ale říkaly, že ho praly třikrát a pořád je cítit."

Hasiči vyčíslili škodu na 400 tisíc korun. Štěstí v neštěstí je, že dům zůstal, nechytla střecha. Kdo by chtěl rodině v nouzi pomoci, nechť se obrátí na Farní charitu Nymburk, kontaktní telefon: 731 646 973 (Václav Walzner). Tam už vám poradí, co máte dělat dál.