Na samotné napadení, které se odehrálo ve středu 15. června, reagovala policie zvýšenou činností přímo v parku. „V době činu se policista v parku pohyboval, byl na místě do dvou minut. Přesto jsme ihned od druhého dne v parku nechali navýšit a zintenzivnit činnost policie a městských strážníků,“ řekl starosta.

A právě strážníků se týká jedno ze zásadnějších dlouhodobých opatření. „Rozhodli jsme se navýšit počet strážníků na osmnáct. Předpokládáme, že do konce srpna by měla být všechna místa obsazena,“ uvedl Jaroslav Červinka.

Vrtulník přistál uprostřed centrálního lázeňského parku. Ilustrační foto.
Muž napadl v hádce mladšího soka nožem. V lázeňském parku přistál vrtulník

Aktuálně je tabulkových míst šestnáct, obsazeno jich je patnáct. Podle vedení města už ale zájemci na tyto posty jsou a město je připraveno stávajících i novým strážníkům navýšit mzdy a zařídit další benefity včetně například rehabilitací. V krajním případě by město přihlíželo k možnosti poskytnutí služebního bytu. Na rozdíl například od Prahy ale zatím nechystá žádný náborový příplatek.

Navýšení počtu strážníků však není jen důsledek napadení mezi lidmi z problematické komunity. Ten byl spíše jen poslední kapkou. „Větší počet strážníků bude potřeba i vzhledem k rozrůstání se města a zvyšování počtu obyvatel. Samotný incident u nádraží byl jedním z faktorů, na jehož základě se celá situace urychlila,“ vysvětlil starosta.

Nová kamera

Dalším bezpečnostním opatřením je pak instalace nové kamery na lampu přímo proti krajní lavičce u lázeňského parku, kde sedávají problematické osoby.

V kočičím depozitu Catky se stále pohybuje kolem 50 koček, o které se stará jeho provozovatelka.
FOTO: Program kastrací koček v Poděbradech funguje, narůstá o ně zájem

„Situace byla po napadení a přistání vrtulníku v parku zveličována na sociálních sítích a na některé to mohlo působit tak, že tu dokonce působí nějaké nebezpečné skupiny. Reálná situace je však taková, že se jedná o dvě tři osoby, které se zpravidla nahlas baví mezi sebou a jen výjimečně obtěžují například žebráním,“ uvedl místostarosta Miroslav Holas.

Podle zástupců radnice to však nic nemění na tom, že místo bude pod bedlivější kontrolou ze strany strážců zákona.